Strona główna Wiadomości 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT

Będą ostrzejsze kary

25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT

Petrolnet.pl, 13 lutego 2017

Kluby PiS, PO i Nowoczesna zapowiedziały w Sejmie poparcie poprawki Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego. Dokument wprowadza m.in. 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT o wartości ponad 10 mln zł.

Autor:

Nowelizacja przewiduje zmiany w Kodeksie karnym, a także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje te mają zyskać możliwość "prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych". Z nowymi możliwościami proponowanymi w ustawie wiąże się poprawka Senatu znosząca prawo do stosowania podsłuchu w postępowaniach dyscyplinarnych.

Jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 mln zł, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
Gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 mln zł, sprawcom grozić będzie kara pozbawienia wolności nawet 25 lat więzienia, tak jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni.

LIDERZY RYNKU - DOSTAWCY DLA STACJI PALIW - RAPORT 2017
ZAWSZE BEZPŁATNY DOSTĘP DO PEŁNEGO WYDANIA
- kliknij, aby zapoznać się z wersją elektroniczną

Dokument wprowadza możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary w wypadku ujawnienia przez niego wszystkich okoliczności przestępstwa oraz wskazania osób współdziałających, a w razie zwrócenia korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa - nawet odstąpienia od wymierzenia kary. Ma to m.in. na celu rozbicie mafijnych powiązań w grupach przestępczych - wskazuje uzasadnienie.

Ustawa ma wejść w życie 1 marca 2017 r.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.
Kliknij
TUTAJ, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności oraz dowiedzieć się jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.