Strona główna Wiadomości Brak pomysłu na rynek paliw

Tylko u nas

Brak pomysłu na rynek paliw

Petrolnet.pl, 9 marca 2017
komentuje: Andrzej Sikora
PrezesInstytut Studiów Energetycznych

Pakiet paliwowy pokazał, że państwo potrafi być bezwzględne i bezduszne – równe wobec wszystkich – czyli także wobec uczciwie pracujących i płacących podatki obywateli. Grudzień 2016 roku obnażył słabości w ściąganiu VAT, a niestety problem wyłudzeń nie został rozwiązany. Teraz będzie penalizacja i 25 lat pozbawienia wolności… Ale czy to pomoże?

Andrzej Sikora

Autor: Instytut Studiów Energetyczncznych

- Pakiet paliwowy pokazał, że państwo potrafi być bezwzględne i bezduszne – równe wobec wszystkich – czyli także wobec uczciwie pracujących i płacących podatki obywateli. Grudzień 2016 roku obnażył słabości w ściąganiu VAT, a niestety problem wyłudzeń nie został rozwiązany na zapowiadaną skalę. Teraz będzie penalizacja i 25 lat pozbawienia wolności…, ale czy to pomoże? Na pewno posunięcie fantastyczne z PR-owego punktu widzenia, ale skuteczności ściągania nie poprawi, i mam nadzieję, że do kryminału nie zaczną trafiać „słupy” – bo to też jestem sobie w stanie wyobrazić. Chylę czoła przed urzędnikami URE, terminy na nich nałożono awykonalne, podobnie zresztą jak i na przedsiębiorców… To raczej nie wygląda na przyjazne państwo. A reakcja rynku oczywista dla jego monopolizacji. Niedobór (sterowany oczywiście) oleju napędowego, ceny detaliczne na stacjach koncernowych z marżami nieporównywalnymi z rynkami ościennymi i całe szczęście, że dolar w miarę tani i ropa nie podrożała znacznie. Będę się starał w trakcie prowadzonego przeze mnie panelu dopytać jego uczestników o podsumowanie działania pakietu paliwowego. Już jestem ciekaw reakcji i opinii uczestników i kreatorów rynku.

- Przedsiębiorcy z branży paliw skarżą się, że często czują się jak podejrzani o przestępstwa, bo wciąż muszą udowadniać, że nie są oszustami paliwowymi. Ostatnio atmosferę wokół branży popsuł obowiązek aktualizacji koncesji na obrót paliwami (wioski do URE trzeba było złożyć do 16 stycznia), wcześniej obowiązek rejestracji przewozu paliw. Wygląda na to, że fiskus i różne „służby” będą śledzić nie tylko drogę cysterny z paliwem, ale każdy krok przedsiębiorcy z branży. Czy to „jedynie słuszna droga” kontroli rynku paliw?

- Oczywiście nie. Możemy wziąć za przykład Niemcy, które mają podobne problemy z wyłudzaniem VAT (zresztą to jest jeden z głównych problemów UE a nie tylko Polski!), którzy nie demonizują rynku paliw, i nie mają narodowych koncernów – monopolistów odpowiedzialnych ustawowo za „bezpieczeństwo energetyczne”. U naszych sąsiadów państwo jest gwarantem stabilności prawa i gwarantem rezerw nie tylko strategicznych, ale i rynkowych. To państwo – mając odpowiednie środki – bierze na siebie odpowiedzialność i koszty wynikające z tego obowiązku. W Polsce zostało to przeniesione na użytkowników / uczestników rynku. I mamy czempiona narodowego. Myślę, że przyjdzie pora na głębszą refleksję także i w tym temacie.
Rynek i jego niewidzialna ręka działa, jeśli regulacja nie jest nadmierna, a kontrola nie jest restrykcyjna. Znamy powiedzenie – to cytat z Feliksa Dzierżyńskiego, że „ludzi niewinnych nie ma, są tylko ci źle przesłuchani”. A mam wrażenie, że podejrzliwość państwa i konieczność „udowadniania niewinności” przełoży się na znacznie mniejszą chęć prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, na zmniejszenie przychodów państwa z tego tytułu (do dziś małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce to największy strumień podatków do budżetu Rzeczpospolitej). Spróbujemy także w czasie panelu zapytać Prezesa URE jak kierowany przez niego urząd poradził sobie/radzi sobie z aktualizacją koncesji na obrót paliwami.

Cały wywiad przeczytają Państwo w najnowszym numerze naszego miesięcznika:

 STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
ZAWSZE BEZPŁATNY DOSTĘP DO PEŁNEGO WYDANIA
link do aktualnego numeru: Luty 2017
 

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.
Kliknij
TUTAJ, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności oraz dowiedzieć się jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.