Strona główna Wiadomości Dużo niewygodnych pytań

Tylko u nas

Dużo niewygodnych pytań

Petrolnet.pl, 10 maja 2017
komentuje: Andrzej Sikora
PrezesInstytut Studiów Energetycznych

Już parę miesięcy temu zapraszałem Państwa na PetroTrend 2017, a szczególnie na panel, który miałem zaszczyt prowadzić. Zapowiadałem ciekawą dyskusję, dużo niewygodnych pytań i ciekawych panelistów. Zapraszałem do udziału w konferencji 25 kwietnia 2017 r. Teraz pora na podsumowanie.

Andrzej Sikora

Autor: Instytut Studiów Energetyczncznych

Dużo wcześniej z organizatorem zaprosiliśmy uczestników panelu i mimo naszych starań, przesłanych szczegółowych pytań i nawet osobistych moich próśb skierowanych do członków zarządu nie pojawił się nikt z PKN Orlen.

Do udziału  zaproszenie przyjęli: Piotr Walczak – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, którego bardzo godnie i super merytorycznie zastąpił Piotr Dziedzic – dyrektor Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w Ministerstwie Finansów RP, Joanna Chachulska z Zespołu Polityki Cenowej Grupy Lotos SA, Jarosław Kruk – radca prawny, partner zarządzający w firmie Kruk i Wspólnicy Kancelaria Prawna, Leszek Wieciech – prezes, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Marcin Zawisza – wiceprezes zarządu Unimot/Avia.

W mojej ocenie głównym problemem, poza jasno artykułowanym przez komórki PR największego polskiego podmiotu z sektora downstream „brakiem czasu oraz innymi ważnymi zobowiązaniami podjętymi niezależnie”  był fakt braku skorzystania przez PKN Orlen w 2016 roku z rozwiązań tzw. pakietu paliwowego. Mniejszy przerób ropy URAL w 2016 roku vs. 2015 szacowany na około 3,5 mln bbl zaowocował spadkiem PKN Orlen EBITDA na poziomie około 34 mln zł., a wzrost sprzedaży głównych produktów rafineryjnych (łącznie efekt netto o około 580 tys. ton) w 2016 vs. 2015 skutkował wzrostem EBITDA o około 93 mln zł.

Co ciekawe, gros tego przyrostu zrealizował się na rynkach ościennych (+ eksport), a nie w przeżywającej swoiste odrodzenie sprzedaży paliw na skutek ograniczania szarej strefy Polsce...

Cały artykuł przeczytają Państwo w najnowszym numerze naszego miesięcznika:

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
ZAWSZE BEZPŁATNY DOSTĘP DO PEŁNEGO WYDANIA
link do aktualnego numeru: Kwiecień 2017

 

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Konferencje

Komentarz

Komentarz dnia

Shell Polska: Dzielimy się naszym know-how

Marek Kulesza kierownik ds. rozwoju sieci partnerskiej Shell Polska

Kalendarium wydarzeń

Więcej...

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.
Kliknij
TUTAJ, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności oraz dowiedzieć się jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.