
XII Forum Rynku Paliwowego PetroTrend 2012 Autor: Shutterstock
Są nimi: postepująca konsolidacja, pojawienie się nowych formatów sprzedaży paliw i perspektywy ich rozwoju w najbliższej i dalszej przyszłości. 2011 rok był trudny dla niezależnych operatorów stacji paliw. Ponieważ był to rok wyborczy, koncerny krajowe robiły co tylko możliwe aby utrzymać ceny na własnych pylonach na najniższym możliwym poziomie. Przed wrześniem dochodziło do sytuacji, że paliwo na stacjach koncernowych było tańsze niż w hurcie. Zdarzały się nawet próby tankowania cystern przez operatorów niezależnych na stacjach paliw należących do koncernów. Sytuacja ustabilizowała się po wrześniu ale wielu niezależnych operatorów dobitnie odczuło 2011 rok jako rok narastającej konkurencji ze strony sieci.
Koncerny naftowe stopniowo zwiększały swoją obecność i aktywność. W 2011 roku ruszył kolejny format ekonomicznych stacji paliw – sieć Optima wprowadzona przez Grupę Lotos. Do chwili obecnej liczy ponad 50 sztuk a gdańska spółka zapowiada jej dalszy rozwój w 2012 roku. Tym samym pojawia się kolejna marka o zasięgu ogólnokrajowym, która zamierza walczyć o portfele klientów zorientowanych przede wszystkim na cenę. Stacje te nie są jednak wyłącznie nastawione na sprzedaż paliw. Sklepiki są stosunkowo dobrze zaopatrzone a do tego dostępne na nich artykuły FMCG mają bardzo korzystne ceny. Sam format stacji – projekt wiat, układy graficzne i kolorystyka wyglądają nowocześnie i nie komunikują ekonomiczności jak np. stacje Bliska, najbliższej konkurencji. Biorąc pod uwagę plany rozwojowe Lotos stacje te mają szansę na trwałe zaistnienie w krajobrazie polskiego rynku paliw.
Niezależni operatorzy będą mieli w 2012 roku niełatwy orzech do zgryzienia. Zarówno od dołu jak i góry będą coraz bardziej odczuwali zaciskające się zęby konkurencji a pozycja środkowa wydaje się być najmniej komfortową. Stacje koncernów naftowych będą w dalszym ciągu walczyły o klientów programami lojalnościowymi, kartami flotowymi, nowoczesnym zarządzaniem kategoriami w sklepach przy stacjach oraz w przypadku Orlenu i Lotosu dostawami własnych paliw. Od dołu rozwijać się będą w wciąż stacje samoobsługowe – zorientowane na jak najniższą cenę oraz stacje hipermarketowe, stanowiące narzędzie marketingowe wielkich sieci handlowych. Aby rozwijać się dalej warto spojrzeć na najpopularniejsze pozycjonowania dostępne dla stacji paliw i wybór strategii rozwoju spójnej z oczekiwaniami klientów będących w zasięgu danej stacji.
Międzynarodowe koncerny obecnie dokonują podobnych segmentacji swoich stacji, szczególnie w obliczu następujących zmian w technologiach napędu samochodów i rosnącej roli pojazdów wykorzystujących w takiej lub innej formie napęd elektryczny. Stacje paliw przyszłości będą coraz bardziej spolaryzowane w kierunku zróżnicowanych formatów.
Miejskie stacje zlokalizowane na głównych szlakach komunikacyjnych w miastach będą w coraz większym stopniu rozwijały się w kierunku całodobowych sklepów typu convenience z paliwem jako dodatkiem. Można spodziewać się całkiem innej oferty na stacjach przy jezdniach prowadzących z przedmieść do centrów miast i vice-versa.
Stacje przy głównych drogach będą w coraz większym stopniu rozwijały się w kierunku miejsc obsługiwania podróżnych i rozwiązywania ich problemów. Stacje samoobsługowe i supermarketowe będą przejmowały w coraz większym stopniu klientów zorientowanych na jak najniższą cenę.
Podczas prezentacji przedstawione zostaną trendy czekające branżę paliwową w 2012 roku. Przedstawimy wyniki najnowszych badań Roland Berger pokazujących w interesujący i innowacyjny sposób jakich można spodziewać się cen ropy w 2012 roku. Nasi badacze przeprowadzili historyczną analizę trafności prognozowania cen ropy. Okazuje się, że pewna grupa podmiotów już od kilkunastu lat, regularnie i z dużą precyzją prognozowała średnie ceny ropy na kolejny roku kalendarzowy. Odchylenia od rzeczywistości u najlepszych źródeł konsekwentnie wynosiły kilka procent a co więcej na ogół różniły się istotnie od prognoz agencji międzynarodowych zajmujących się rynkami paliwowymi. Popatrzyliśmy jak wyglądają prognozy na 2012 rok i czego spodziewają się te źródła, których prognozy historycznie były najtrafniejsze. Wyniki są bardzo ciekawe – zarówno ze względu na informację kto prognozuje najtrafniej jak i same dane dotyczące spodziewanych poziomów cen. Zapraszamy do udziału w konferencji aby się z nimi zapoznać.
Więcej informacji na temat konferencji:
