Ponad 37 tys. litrów paliwa z nielegalnego źródła zabezpieczyli w jednej z podłódzkich gorzelni funkcjonariusze łódzkiej Służby Celnej oraz Urzędu Kontroli Skarbowej. Wszystko wskazuje, że nielegalnie produkowano paliwo było wykorzystywane do napędu pojazdów mechanicznych.

Gorzelnia nielegalnie wytwarzała paliwoAutor: Izba Celna w Łodzi
Działania rozpoczęły się w dniu 27.10 br. od kontroli jednej z gorzelni, z województwa łódzkiego. W trakcie prowadzonych czynności, funkcjonariusze stwierdzili, że na terenie firmy działa nielegalna stacja paliw. W jednym z pomieszczeń gospodarczych ujawniono trzy zbiorniki o pojemności 1000 litrów każdy, wypełnione paliwem niewiadomego pochodzenia, podłączone do przenośnego dystrybutora.
Jak ustalili funkcjonariusze, w miejscu tym tankowano samochody i maszyny rolnicze. Ostatnie tankowanie - ciągnika rolniczego - nastąpiło tuż przed wkroczeniem kontrolerów.
Dalsze czynności pozwoliły ustalić, że oprócz magazynowania i wykorzystywania nielegalnego paliwa, na terenie firmy dochodziło także do jego produkcji. W wyniku przeszukania posesji, funkcjonariusze ujawnili kilkadziesiąt pojemników z paliwem, komponenty do jego wytwarzania, a także elementy linii produkcyjnej. W związku z powyższym, zapadła decyzja o przeszukaniu innych firm z terenu województw łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego, powiązanych z w/w przedsiębiorstwem W wyniku przeprowadzonych czynności, także w tych miejscach ujawniono nielegalne paliwo, pochodzące z terenu podłódzkiej gorzelni. Wszystko wskazuje na to, iż również w tym przypadku paliwo wykorzystywano do tankowania pojazdów.
W wyniku przeszukań, funkcjonariusze zabezpieczyli 37 360 litrów paliwa i komponentów do jego produkcji o wartości 157 tys. złotych. Uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu akcyzy w stosunku do zabezpieczonego towaru sięgają 68 000 zł.
Funkcjonariusze zabezpieczyli również obszerną dokumentację świadczącą o nielegalnym obrocie paliwami. Analiza zgromadzonego materiału pozwoli na oszacowanie skali procederu oraz łącznych uszczupleń Skarbu Państwa.