
UOKiK nie wykrył nieprawidłowościAutor: Shutterstock
Łącznie kontroli poddano 401 obiektów. W 14 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości.
W przypadku oleju napędowego najczęściej wykrywano zbyt niską temperaturę zapłonu paliwa – w sześciu z ośmiu zakwestionowanych próbek. W próbkach benzyny od norm najczęściej odbiegała prężność par (3 na 5 przypadków), natomiast w B100 kwestionowano zawartość estru metylowego kwasów tłuszczowych.
Dla porównania warto dodać że w okresie od 15 stycznia do 31 maja 2010 r. UOKiK zakwestionował jakość 20 próbek paliwa pobranego ze stacji i – podobnie jak w bieżącym roku, nie stwierdził odstępstw od normy w paliwach oferowanych przez hurtownie.
Badane próbki muszą spełniać normy określone w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych, które w tabelach zbiorczych są opisane poniższymi symbolami:
- G - Gęstość w temp. 15ºC
- MON - Motorowa liczba oktanowa MON
- RON - Badawcza liczba oktanowa RON
- S - Zawartość siarki
- Sf 100- Skład frakcyjny do temp. 100ºC odparowuje
- Sf 150 - Skład frakcyjny do temp. 150ºC odparowuje
- Sf-250 - Skład frakcyjny do temp. 250ºC odparowuje
- Sf-350 - Skład frakcyjny do temp. 350ºC odparowuje
- Sf-70 - Skład frakcyjny do temp. 70ºC odparowuje
- Sf-95% - Skład frakcyjny 95% (V/V) destyluje do temperatury
- Sf-FBP - Temperatura końca destylacji
- Sf-R - Pozostałość po destylacji
- TZ - Temperatura zapłonu
- VP - Prężność par, DVPE
- E - przekroczona zawartość eterów
- O - przekroczona zawartość tlenu
- Me - przekroczona zawartość metanolu
- B - przekroczona zawartość benzenu