Strona główna Wiadomości Prace nad ustawą o opłacie emisyjnej bliżej finału

Posłowie uchwalili ustawę, teraz zajmą się nią senatorowie

Prace nad ustawą o opłacie emisyjnej bliżej finału

Petrolnet.pl, 7 czerwca 2018

Podczas 63. posiedzenia Sejmu RP, które odbyło się w środę 6 czerwca br., posłowie uchwalili ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która wprowadza między innymi zapis o objęciu opłatą emisyjną wprowadzanych na rynek krajowy paliw silnikowych.

Prace nad ustawą o opłacie emisyjnej bliżej finału

Autor: Kancelaria Sejmu

Nowe prawo dotyczące biokomponentów i biopaliw zakłada stworzenie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (FNT) oraz wprowadzenie opłaty emisyjnej, z której finansowane mają być projekty związane m.in. z rozwojem elektromobilności w Polsce. Środki z opłaty w 85 proc. mają trafić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w 15 proc. do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Ustawa pozwoli też na tworzenie przez samorządy stref czystego transportu w miastach, do których można ograniczyć wjazd pojazdów z tradycyjnym napędem silnikowym.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
  NOWOCZESNE I PRAKTYCZNE CZASOPISMO WŁAŚCICIELI STACJI PALIW
!!! ZAWSZE BEZPŁATNY DOSTĘP DO PEŁNEGO WYDANIA !!!

link do aktualnego numeru: MAJ

Projekt zakłada objęciu opłatami wprowadzenia na rynek krajowy następujących paliw: benzyn silnikowych o kodach CN 2710 11 45, CN 2710 11 49 oraz olejów napędowych o kodzie CN 2710 19 41. Wysokość opłaty dla każdego z rodzaju paliw ustalono na 80 zł za każde 1000 litrów. W myśl ustawy z obowiązku opłaty powinni wywiązać się: producenci paliw silnikowych albo ich importerzy, albo podmioty dokonujące nabyci wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych, albo inne podmioty podlegające na podstawie przepisów o podatku akcyzowym obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych.

Po III czytaniu projektu ustawy odbyło się głosowanie. Za opowiedziało się 231 posłów, 199 było przeciw, natomiast 2 wstrzymało się.

Projekt ustawy budzi kontrowersje. Klub Nowoczesna złożył wniosek o odrzucenie projektu, ale Sejm go nie zaakceptował. Zarówno posłowie opozycji, jak i część ekspertów wskazuje, że wprowadzenie opłaty emisyjnej przyczyni się do kolejnych wzrostów cen paliw na stacjach paliw, stając się de facto kolejnym podatkiem nałożonym na paliwa. Autorzy projektu przekonują, że nowelizacja jest potrzebna, by poprawić skuteczność działań na rzecz ochrony środowiska w tym walkę ze smogiem czy rozwój elektromobilności w Polsce, co wpłynie również na poprawę jakości powietrza.

Po trzecim czytaniu projekt zostanie przekazany przez Marszałka Sejmu RP do prac w Senacie RP.
 

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").
W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdą Państwo podstawowe informacje na ten temat. Proszę pamiętać, że w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości w tym zakresie możesz skontaktować się z nami wysyłając e-mail na adres biuro@brogb2b.pl.


Kto będzie administratorem Państwa danych?
Administratorem Państwa danych będziemy my: BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Warszawie (dalej będziemy używać skrótu "BROG B2B"). Szczegółowe informacje dotyczące administratora znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Państwa z naszych usług, w tym portali internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez BROG B2B (np. subskrypcja bezpłatnych newsletterów czy formularz zamówień).

Dlaczego chcemy przetwarzać Państwa dane?
Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?
Zgodnie z obowiązującym prawem Państwa dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?
Mają Państwo między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mogą Państwo także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w Polityce Prywatności. Tam też znajdą Państwo informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

UKRYJ TE INFORMACJE