Strona główna Wiadomości Wiceprezes Lotos: wygaszamy markę Lotos Optima

Koniec epoki brandów ekonomicznych w Polsce

Wiceprezes Lotos: wygaszamy markę Lotos Optima

Petrolnet.pl, 8 marca 2018

Nasi klienci wybierają jakość, coraz rzadziej ich kryterium wyboru jest cena. To sprawia, że marka Lotos Optima jest marką wygaszaną. W tej chwili pracujemy nad tym, aby te stacje podnieść do segmentu premium – powiedział Jarosław Kawula, wiceprezes zarządu ds. produkcji i handlu w Grupie Lotos.

Wiceprezes Lotos: wygaszamy markę Lotos Optima

Autor: Grupa Lotos

Jak czytamy w sprawozdaniu rocznym koncernu, jednym z kluczowych celów w obszarze handlu detalicznego była standaryzacja oferty pozapaliwowej. Od połowy 2017 r. karty programu premiowego Navigator są już honorowane w całej sieci Lotos. Oprócz tego zwiększono dostępność paliw premium Dynamic, wprowadzając je do oferty wybranych stacji segmentu ekonomicznego (Lotos Optima). Od 2017 r. priorytetem Lotos jest rozwój segmentu stacji premium.

– Rok 2017 był bardzo dobry dla naszych stacji paliw. Zanotowaliśmy wzrosty zarówno sprzedaży paliw, jak i sprzedaży pozapaliwowej. Co ciekawe nasze wyniki sprzedażowe były lepsze od średniej rynkowej. To efekt kilku projektów, które realizujemy w ramach naszej sieci detalicznej – komentuje roczne wyniki Grupy Lotos Jarosław Kawula, wiceprezes zarządu ds. produkcji i handlu w Grupie Lotos.

Na koniec 2017 r. w sieci Lotos działało 493 stacji paliw, w tym 305 obiektów własnych (CODO) i 188 obiektów franczyzowych (DOFO). Przez ub. r. sieć powiększyła się o 6 placówek (5 stacji CODO, 1 stacja DOFO). Wzrosła o 6,2 proc. średnia dobowa sprzedaż paliw i o 8,5 proc. średnia miesięczna sprzedaż sklepowa. O 14 proc. rdr Lotos zwiększył sprzedaż produktów i usług pozapaliwowych w segmencie detalicznym, który — dzięki optymalizacji kosztów — uzyskał 23 proc. dynamikę wzrostu marży. W ub. r. Lotos umocnił swoją pozycję w segmencie stacji tranzytowych przy autostradach i drogach szybkiego ruchu. Na koniec 2017 r. Lotos dysponował 20 Miejscami Obsługi Podróżnych (MOP) zlokalizowanymi przy autostradach A1, A2, A4 i A6 oraz drogach ekspresowych S3 i S7. W latach 2018-2020 sieć Lotosu powiększy się o kolejne 6 MOP-ów przy S3, S7 i S8.

LIDERZY RYNKU – DOSTAWCY DLA STACJI PALIW – RAPORT 2018
ZAWSZE BEZPŁATNY DOSTĘP DO PEŁNEGO WYDANIA
w wersji elektronicznej – kliknij

– Nasze wyniki zawdzięczamy kilku czynnikom. Po pierwsze organicznemu wzrostowi liczby stacji paliw. Na koniec roku 2017 osiągnęliśmy liczbę niemal 500 stacji. Po drugie unifikacji jakości oferowanych przez nas produktów i usług. Na niemal wszystkich stacjach pod marką Lotos wprowadziliśmy paliwa premium, program lojalnościowy Navigator. Jesteśmy także w trakcie ujednolicania oferty pozapaliwowej – koncept Cafe Punkt – zwiększamy liczbę punktów, gdzie oferowany jest koncept Subway. To powoduje, że nasze stacje zyskują nowy blask i nową jakość, a sprzedaż pozapaliwowa, z której dzisiaj osiągana marża jest znacznie lepsza niż ze sprzedaży paliw, również buduje wartość dla klienta – podsumowuje Jarosław Kawula.

Od połowy 2017 r. karty flotowe Lotos Biznes są honorowane na stacjach sieci Shell Polska. W ten sposób klienci biznesowi sieci Lotos mogą tankować paliwa w ponad 80 nowych miejscowościach.

Spółka jest w trakcie przygotowań do uruchomienia, w drugiej połowie 2018 r., pilotażowego projektu Lotos Electro Mobility, czyli „elektryfikacji” trasy pomiędzy Trójmiastem a stolicą Polski. W Gdyni, Gdańsku, Warszawie oraz na stacjach paliw przy autostradach A1 i A2 powstanie 12 punktów szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.
 

© BROG Marketing spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Konferencje

Komentarz

Komentarz dnia

Shell Polska: Dzielimy się naszym know-how

Marek Kulesza kierownik ds. rozwoju sieci partnerskiej Shell Polska

Kalendarium wydarzeń

Więcej...

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.
Kliknij
TUTAJ, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności oraz dowiedzieć się jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.