Strona główna Wiadomości Zakaz handlu w niedziele ominie stacje paliw

Dobra wiadomość dla właścicieli

Zakaz handlu w niedziele ominie stacje paliw

Petrolnet.pl, 29 listopada 2017

W ubiegłym tygodniu sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedzielę. 254 posłów poparło projekt, 156 było przeciw, natomiast 23 wstrzymało się od głosu. W dalszym procesie legislacyjnym ustawa trafi do Senatu.

Zakaz handlu w niedziele ominie stacje paliw

Autor: Shutterstock

Wedle nowych przepisów od 1 marca 2018 roku na każdy miesiąc będą przypadały dwie niedziele handlowe (pierwsza oraz ostatnia w miesiącu). Od 1 stycznia 2019 roku tylko jedna, ostatnia w miesiącu, niedziela będzie dniem handlowym. Z dniem 1 stycznia 2020 roku każda niedziela będzie dniem wolnym od handlu – chodzić ustawa przewiduje odstępstwa.

Na szczęście w Rozdziale 2, który jest poświęcony Oganiczeniu handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele i święta pojawia się art. 6.1. Zgodnie z jego postanowieniami z zakazu handlu w niedziele i święta (regulowany przez art. 5 ustawy) zostało wyłączonych 30 typów placówek handlowych – wśród nich są wymienione stacje paliw płynnych.

Za ustawą przypominamy definicję podmiotu, jakim jest stacja paliw płynnych (art. 3 pkt. 8)

„Ilekroć w ustawie jest mowa o: (…) stacji paliw płynnych – należy przez to rozumieć obiekt budowlany, spełniający warunki przewidziane w obowiązujących przepisach dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, w obrębie którego dokonywana jest sprzedaż produktów naftowych na podstawie ważnej koncesji udzielonej w oparciu o przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 220, 791, 1089, 1387 i 1566)”.

 

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Kliknij ZGADZAM SIĘ, aby ta informacja nie pojawiała się więcej.
Kliknij
TUTAJ, aby zapoznać się z naszą polityką prywatności oraz dowiedzieć się jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki internetowej.