KAS ujawniła nieprawidłowości w obrocie paliwami

Udostępnij nas na:
Skontrolowany podmiot sprzedawał paliwo poprzez łańcuchy podmiotów z udziałem tzw. znikających podatników. Szef Krajowej Administracji Skarbowej zablokował rachunki bankowe dwóch podmiotów uczestniczących w tym procederze, na łączną kwotę 1,8 mln zł.

Pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie we współpracy z komórką Szefa KAS ds. STIR zidentyfikowali podmiot nabywający wewnąrzwspólnotowo paliwa na dużą skalę. Podmiot sprzedawał paliwo poprzez łańcuchy transakcji z udziałem tzw. znikających podatników, aby uniknąć zapłaty podatku od towarów i usług. Funkcjonariusze KAS przeprowadzili szereg przeszukań na terenie kraju. Zabezpieczyli obszerną dokumentację finansowo-księgową podmiotów objętych śledztwem, co pozwoli na dalsze analizy mechanizmów nielegalnego procederu.

Zebrany przez Krajową Administrację Skarbową materiał dowodowy, wskazuje, że podmioty biorące udział w fikcyjnym obrocie paliwem naraziły Skarb Państwa na wielomilionowe straty. Wartość obrotu w ramach transakcji łańcuchowych, w okresie dziewięciu miesięcy, to ponad 85 mln zł. Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie wszczął wobec podmiotów kontrolę celno-skarbową. Przybliżone kwoty zobowiązań w podatku od towarów i usług stanowią około 18 milionów zł. Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie. Sprawę prowadzi Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie.

 

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.