Raport PIE: Polska pokazuje jak walczyć z oszustwami podatkowymi

Udostępnij artykuł
Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił raport opisujący dobre praktyki w uszczelnianiu VAT w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Publikacja będzie służyła promocji rozwiązań zaimplementowanych w Polsce w tych krajach, które zmagają się z problemem ściągalności VAT.

– Wyłudzenia zwrotów podatku VAT oraz rozwój szarej strefy to główne czynniki, które doprowadziły do gwałtownego wzrostu strat ponoszonych przez budżet państwa – mówi Leszek Skiba, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Ich apogeum mogliśmy zaobserwować w 2012 roku, kiedy luka w VAT wyniosła aż 43,1 mld zł. Ministerstwo Finansów przedstawiło w połowie 2016 roku plan, który miał na celu ograniczenie luki z 23,9 proc. w 2015 roku do ok. 15 proc. w 2017 r.

STACJE PALIW – SPRZEDAŻ DETALICZNA – RAPORT 2018
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

– Cel ten miał być osiągnięty w ciągu trzech lat – opowiada Jan Sarnowski, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Udało się go jednak zrealizować znacznie szybciej. Już w 2017 roku zmniejszyliśmy lukę do ok. 14 proc. – wskazuje ekspert.

Ściągalność VAT uległa tak znacznej poprawie m.in. dzięki stale rozszerzanemu pakietowi paliwowemu i systemowi podzielonej płatności.

Jak tłumaczy Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, sukces Polski w walce z luką w VAT oparty jest na trzech filarach: nowoczesnej legislacji, efektywnej administracji i intensywnej współpracy z biznesem. To przede wszystkim zasługa sprawnej, otwartej na nowe pomysły administracji podatkowej, która współpracuje z biznesem i została wyposażona przez prawo w określone uprawnienia. Dzięki nim byliśmy w stanie m.in. zmniejszyć liczbę kontroli o niemal 1/5, jednocześnie znacznie zwiększając ich efektywność.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 22.10.2018
Aktualizacja: 22.10.2018