Shell otwiera pierwszą stację tankowania LNG w Niemczech

Udostępnij nas na:
Shell otworzył pierwszą detaliczną stację tankowania LNG dla samochodów ciężarowych w Hamburgu. W ten sposób firma potwierdza swoje zaangażowanie w promocję LNG w transporcie samochodowym w związku z rozwojem transportu towarowego na europejskich drogach.

— Powstanie sieci stacji LNG w Niemczech to element dywersyfikacji naszej oferty. W ten sposób pragniemy dostarczać klientom czyściej spalające się paliwa, które przyczyniają się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla — powiedział dr Thomas Zengerly, prezes zarządu Shell w Niemczech. — Pojemność tej stacji wynosi niemal 30 ton, co umożliwi zatankowanie ponad 200 ciężarówek dziennie. Będziemy nadal współpracować z producentami samochodów ciężarowych, klientami i decydentami, aby promować LNG jako czystsze i tańsze paliwo dla transportu — dodaje dr Thomas Zengerly.

Nowa stacja LNG znajduje się na południe od Hamburga, przy Georgswerder Bogen w pobliżu węzła autostradowego Hamburg Süd. To ważny punkt tankowania samochodów ciężarowych w pobliżu hamburskiego portu.
W Niemczech sektor transportowy generuje około 20 proc. emisji CO2 związanych z energią. Napęd elektryczny może zmniejszyć emisje samochodów osobowych i dostawczych, ale transport ciężarowy wymaga mocniejszych silników spalinowych o większym zasięgu.

STACJE PALIW – SPRZEDAŻ DETALICZNA – RAPORT 2018
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

W porównaniu z olejem napędowym LNG ma znaczną przewagę pod względem emisji CO2 i zanieczyszczeń powietrza. Nie wytwarza praktycznie żadnych zanieczyszczeń pyłowych, jest zazwyczaj tańszy, a silniki działają ciszej.
Po europejskich drogach jeździ obecnie około 5000 samochodów ciężarowych na LNG marek Iveco, Scania i Volvo. Do roku 2030 spodziewany jest znaczny wzrost ich liczby, do czego przyczynią się dotacje władz federalnych. — LNG odgrywa ważną rolę w strategii paliwowej Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej. W związku z tym cieszymy się z zaangażowania Shell w budowę infrastruktury do tankowania — powiedział Guido Beermann, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Transportu i Infrastruktury Cyfrowej podczas otwarcia stacji Shell w Hamburgu.

Jens Kerstan, senator Urzędu ds. Środowiska i Energii Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Hamburga, dodał: — LNG może przyczynić się do zmniejszenia poziomu spalin i poprawy jakości powietrza w Hamburgu. Bardzo się cieszę, że pierwsza publiczna stacja tankowania skroplonego gazu ziemnego w Niemczech znajduje się właśnie w Hamburgu. Jako miasto jesteśmy już liderem pod względem e-mobilności i chcemy zajmować taką pozycję również pod względem innych proekologicznych układów napędowych i paliw. Moim zdaniem LNG ma także przyszłość jako paliwo do statków, które może znacznie zmniejszyć emisje zanieczyszczeń pyłowych oraz odczuwalnie przyczynić się do ochrony klimatu. W kontekście ochrony klimatu minął już czas używania trybu warunkowego — co moglibyśmy i co należałoby zrobić. Cele porozumienia klimatycznego z Paryża są w mocy i jesteśmy zobowiązani do ich osiągnięcia, a zatem już wkrótce musi się zacząć dużo dziać w tej sprawie.

Shell rozwija swoją sieć europejskich stacji LNG, a placówka w Hamburgu jest dziewiątą stacją LNG Shell w Europie Północno-Zachodniej. Już teraz działa siedem stacji w Holandii oraz jedna w Belgii.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.