Strona główna Wiadomości Płyn do spryskiwaczy - ważny produkt na stacjach

Produkt, który musi być bezpieczny

Płyn do spryskiwaczy - ważny produkt na stacjach

Petrolnet.pl, 28 grudnia 2011

Płyn do spryskiwaczy jest jednym z płynów eksploatacyjnych, którego jakości poświęca się stosunkowo najmniej uwagi, a przecież stanowi o widoczności i bezpieczeństwie jazdy. Płyn do chłodnic, płyn hamulcowy postrzegane są poważniej.

Płyn do spryskiwaczy - ważny produkt na stacjach

Autor: Mateus

Potoczna wiedza i kryterium jakości - zimowy albo letni, jak pachnie, ile kosztuje. Ewentualnie jeszcze jak się pieni, choć nadmiernie pienienie to akurat mankament. A jeszcze nie tak dawno temu wszystkie płyny eksploatacyjne podlegały obowiązkowej certyfikacji na znak bezpieczeństwa „B”. Dostosowanie przepisów polskich do unijnych spowodowało, że certyfikacja nie jest obowiązkowa. Odpowiedzialność za jakość produktu przesunięto głównie na producentów, ale i dystrybutorów oraz punkty sprzedaży. Wszyscy w łańcuchu dostaw muszą dołożyć staranności i odpowiadają za produkt rozumiany szeroko: wyrób, opakowanie, etykieta z kompletem wymaganych informacji, karty charakterystyki, spełnianie wymagań REACH. Dlatego renomowani producenci płynów do spryskiwaczy często certyfikują dobrowolnie swoje produkty. Badanie i  certyfikację przeprowadza Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie (ITS). Wymóg posiadania certyfikatu stawiany jest przez właściciela marki w przypadku sieci handlowych. Takie produkty posiadają stosowne oznakowania na etykietach, będące informacją, że dany produkt kontrolowany jest nie tylko przez laboratorium producenta, ale również przez laboratorium ITS.

Powagę tego produktu znają producenci samochodów. W tzw. zalewach  fabrycznych płyn do spryskiwaczy jest dokładnie sparametryzowany. Niestety, później w eksploatacji nie zawsze doceniamy jego rolę.


Można więc postawić pytanie: Jaki powinien być dobry płyn do spryskiwaczy, jakie składniki powinien zawierać:
1. Alkohol etylowy (etanol), rzadziej alkohol izopropylowy (izopropanol, IPA), ostatnio także alkohol metylowy (metanol). Bardzo często te alkohole występują w mieszaninie. W płynie zimowym alkohole zabezpieczają przez zamarzaniem i wspomagają zmywanie brudu. Udział alkoholi wynosi dla płynów zimowych ok. 30-35%. Dobre płyny letnie również zawierają alkohol ok. 5%. Taka niewielka ilość powoduje obniżenie napięcia powierzchniowego, rozpuszczanie niektórych składników brudu, lepsze zmywanie. Zabezpiecza również podczas przymrozków do ok. -5°C.
2. Glikol etylenowy, propylenowy, gliceryna- najczęściej do 5%. Smarują i konserwują gumę wycieraczek, dają lepszy poślizg i brak „piszczenia”. Nadmierna ilość powoduje „mazanie” na szybie i refleksy świetlne. Glikole odparowują wolniej na szybie, niż alkohole, więc ograniczają zamarzanie płynu na szybie w przypadku mrozu bliskiego temperaturze krystalizacji płynu.
3. Dobra woda demineralizowana/destylowana, pozbawiona twardych składników tzw.  kamienia. Wbrew pozorom to bardzo ważny składnik, istotny dla czystości i drożności układu spryskiwacza i stabilności płynu.
4. Odpowiednia kompozycja środków powierzchniowoczynnych, nakierowana na różne rodzaje zabrudzeń (ropopochodne, tłuste, owady itp.)
5. Środek antypienny- ogranicza nadmierne pienienie. Piana na szybie oznacza, że płyn jest napowietrzony, nie zwilża dobrze powierzchni szyby. Niszczy się wówczas szyba i pióra wycieraczek.
6. Barwnik- stabilny na światło i nieplamiący trwale lakieru samochodowego.
7. Kompozycja zapachowa – przyjemna i stabilna w czasie. Ważna szczególnie w płynach zimowych, aby „przykryć” zapach alkoholi.
8. Biocyd zabezpieczający przed grzybami i drożdżami w roztworach wodnych. Zapobiega „życiu biologicznemu płynu”, czego skutkiem jest mętnienie płynu, osady, przykry zapach.
9. Środek regulujący pH, lekko kwaśne pH wzmaga korozję części metalowych.
10. Nanozwiązki, polimery, itp. – dodatkowe własności w rodzaju „niewidzialna wycieraczka”.
Oczywiście każdy producent ma swoją technologię, która powinna zapewnić odpowiednią jakość płynu.

Musimy pamiętać, że płyn do spryskiwaczy oddziałuje na:
1. Gumę wycieraczek i uszczelek
2. Lakier samochodu (coraz bardziej ekologiczne, ale miękkie i wrażliwe)
3. Reflektory  z poliwęglanu
4. Części metalowe
5. Układ spryskiwacza
6. I najważniejsze, o czym zapominamy -  na kierowcę i pasażerów.


Bezpieczeństwo użytkowników


Każdy użytkownik samochodu powinien sobie uświadomić, że kontakt z płynem do spryskiwaczy ma nie tylko podczas przechowywania, nalewania, ale przede wszystkim podczas eksploatacji. Do wnętrza samochodu docierają opary płynu, które wdychamy. Tylko dlatego przecież producenci płynów starają się, aby zapach był przyjemny, jak najmniej chemiczny i alkoholowy. Jak już wspomniano, najistotniejszym składnikiem zimowych płynów do spryskiwaczy, zarówno funkcjonalnie jak i kosztotwórczo są alkohole etylowy/izopropylowy/metylowy. Zdecydowanie najbardziej powszechnym jest alkohol etylowy. Może się różnić między sobą czystością wynikającą z destylacji, rektyfikacji, odwadniania. Alkohol izopropylowy z uwagi na swoją cenę i ostry zapach jest ostatnio rzadziej używany. Alkohol metylowy kojarzymy wszyscy jako truciznę, działającą negatywnie na wzrok i inne narządy. W tym sezonie dodawany jest nader często.


Skąd takie zainteresowanie tym niebezpiecznym surowcem:
1. Duża różnica w cenie zakupu: etanol ok. 4 zł/kg, metanol ok. 2 zł/kg. Przekłada się to na różnicę w cenie płynu ok. 3 zł/5l płynu (przy zawartości metanolu 20%).
2. Od tego roku można stosować dwa systemy klasyfikacji i oznakowania mieszanin z metanolem: „stary” system DPD (obowiązuje do 31.05.2015 r.), ale można już stosować „nowy” CLP.
3. Metanol jest prawie bezzapachowy. Można zaoszczędzić na kompozycji zapachowej. Paradoksalnie płyny z dużym udziałem metanolu często mają przyjemniejszy zapach.

Zagadnienia te są bardzo obszerne, przytoczę tylko najważniejsze fakty.
Płyny do spryskiwaczy z zawartością metanolu są dopuszczone do obrotu pod rygorem stosowania bezpiecznej nakrętki (powyżej 3% metanolu), właściwego oznakowania opakowania („trójkąt” dla niedowidzących) oraz zamieszczenia informacji o zagrożeniach na etykiecie.


Skala zagrożenia wiąże się z zawartością metanolu:
a) 0% lub do 3% - produkt nie stwarza zagrożenia.
b) 3% - 10% - produkt szkodliwy
c) 10%- 20% i powyżej – produkt toksyczny
Pełen zakres zapisów o zagrożeniach i bezpieczeństwie ustala producent, gdyż tylko on zna skład płynu i jego konsekwencje. Tu podano tylko przykładowe, najczęściej występujące ostrzeżenia i piktogramy.


 

Charakterystyczne jest, że producenci dla spryskiwaczy o zawartości metanolu 3%-10% stosują chętniej stare oznakowanie a powyżej 10 % nowe. W ten sposób piktogramy są mniej wymowne i mniej „straszą” klienta. Ale przez to płyny nie są przecież mniej groźne. Apeluję o dokładne przeczytanie o zagrożeniach i chwilę refleksji czy uczestnicząc w dystrybucji takich produktów postępujemy roztropnie względem siebie, firmy i klientów.

Sytuacja na rynku

Płyny do spryskiwaczy oferowane pod markami koncernowymi najczęściej nie zawierają metanolu ( np. informacja na etykietach BP, Statoil) lub zawierają max. 3%. Wynika to zapewne ze świadomości zagrożeń dla użytkownika i dbałości o reputację koncernu. Gorzej przedstawia się sytuacja z płynami rynkowymi. Wiele z nich zawiera metanol powyżej 3%. Nagminną praktyką jest brak oznaczeń o zagrożeniach na etykiecie lub informowanie o mniejszym zagrożeniu (szkodliwy, 3%-10% metanolu) a w rzeczywistości toksyczny powyżej 10 % metanolu.

Są laboratoria przeprowadzające badania zawartości metanolu w płynach do spryskiwaczy. Badanie jest dość szybkie i kosztuje ok. 250 PLN. Szczególnie dystrybutorzy i hurtownicy powinni w ten sposób weryfikować produkty nim umieszczą je w swoje ofercie.

Sprzedawco pamiętaj:

1. Jesteś odpowiedzialny prawnie za produkty, które oferujesz do sprzedaży.
2. Czytaj etykiety, weryfikuj czy są wszystkie wymagane prawem oznaczenia i opisy (co do produktu, producenta, języka, daty przydatności itd.)
3. Brak ostrzeżeń na etykiecie nie musi oznaczać, że produkt jest bezpieczny.
4. Żądaj aktualnej Karty Charakterystyki produktu od Twojego dostawcy lub producenta. Sprawdź czy informacje w niej zawarte są zgodne etykietą.
5. Masz wątpliwości-żądaj pisemnych informacji od producenta. To udokumentuje Twoją staranność w działaniu i pomoże w przypadku kontroli lub incydentu.
6. Płyny do spryskiwaczy zawierające powyżej 3% metanolu są szkodliwe a od 10 % toksyczne. Stwarzają realne zagrożenie w kontakcie i podczas użytkowania.
 


Mirosław Połeć
dyrektor zarządzający Mateus

 


 

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Personalia

Komentarz

Komentarz dnia

Michał Czeladzki o wołowinie

Michał Czeladzki szef kuchni Marcelino Chleb i Wino

Kalendarium wydarzeń

Więcej...

BROG B2B © BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Wszelkie prawa zastrzeżone.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").
W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Państwa danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdą Państwo podstawowe informacje na ten temat. Proszę pamiętać, że w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości w tym zakresie możesz skontaktować się z nami wysyłając e-mail na adres biuro@brogb2b.pl.


Kto będzie administratorem Państwa danych?
Administratorem Państwa danych będziemy my: BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. z siedzibą w Warszawie (dalej będziemy używać skrótu "BROG B2B"). Szczegółowe informacje dotyczące administratora znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?
Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Państwa z naszych usług, w tym portali internetowych i innych funkcjonalności udostępnianych przez BROG B2B (np. subskrypcja bezpłatnych newsletterów czy formularz zamówień).

Dlaczego chcemy przetwarzać Państwa dane?
Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?
Zgodnie z obowiązującym prawem Państwa dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie mają Państwo prawa w stosunku do swoich danych?
Mają Państwo między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Mogą Państwo także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w Polityce Prywatności. Tam też znajdą Państwo informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

UKRYJ TE INFORMACJE