Spółka Baltic Power wybrała generalnego wykonawcę bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Grupy Orlen i Northland Power. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku i zakończy w 2025 r.

Baza obsłuży 76 turbin, funkcjonujących na potrzeby pierwszej farmy wiatrowej Orlen na Bałtyku. Ilość wytwarzanej energii będzie odpowiadać zużyciu elektryczności w ponad 1,5 mln gospodarstw domowych.
– Polska stoi przed koniecznością transformacji źródeł wytwarzania energii, a Grupa Orlen będzie liderem tego procesu. Dostęp do taniej, zielonej energii będzie jednym z podstawowych czynników decydujących o konkurencyjności gospodarki i możliwości stabilnego wzrostu w nadchodzących dekadach. Dlatego konsekwentnie budujemy silny koncern multienergetyczny, zdolny do inwestowania w perspektywiczne obszary nowoczesnej energetyki, które zapewnią bezpieczeństwo dostaw energii dla odbiorców, rozwój potencjału polskich przedsiębiorstw oraz wzrost wartości dla akcjonariuszy PKN Orlen – podkreśla Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
Farma w szczegółach
Farma wiatrowa Baltic Power, budowana przez konsorcjum PKN Orlen i Northland Power, ma składać się z 76 turbin wiatrowych, każda o wysokości ponad 200 metrów. Farma zajmować będzie obszar o powierzchni ponad 130 km kw., ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa. Baza serwisowa dla farmy Baltic Power, która powstanie na ternie portu w Łebie, stanowić będzie centrum jej codziennej obsługi i eksploatacji. Duże znaczenie ma lokalizacja — baza musi być położona blisko obszaru, na którym znajduje się farma, aby zapewnić możliwe najkrótszy czas reakcji ekip serwisowych. W tym przypadku będzie to ok. 40 minut, potrzebne, aby dotrzeć z Łeby na obszar farmy.
Kto wybuduje farmę wiatrową?
Za budowę bazy, która rozpocznie się w 2023 roku, odpowiedzialna będzie spółka Erbud. Jako generalny wykonawca Erbud zrealizuje m.in. przygotowanie terenu inwestycji, prace hydrotechniczne związane z przebudową nabrzeża oraz budowę kompleksu budynków bazy wraz z ich infrastrukturą. W bazie na stałe będą stacjonowały 3-4 jednostki CTV (Crew Transport Vessel), czyli statki przeznaczone do transportu personelu serwisowego. W bazie operującej 24h na dobę, 365 dni w roku będzie pracowało do 50 osób odpowiedzialnych za utrzymanie i eksploatację morskiej farmy wiatrowej. Na potrzeby realizacji inwestycji wykonawca przewiduje zatrudnienie ok. 100 pracowników. Baltic Power wybrał również spółkę odpowiedzialną za dostarczenie usługi inżyniera kontraktu. Firmą, która będzie nadzorowała cały proces inwestycyjny gwarantując jego terminową realizację, będzie Antea Polska.
Zaawansowany projekt na Bałtyku
Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. W 2022 spółka zabezpieczyła umowy na produkcję, transport i instalację wszystkich kluczowych komponentów potrzebnych do realizacji inwestycji. Na początku 2023 r. projekt Baltic Power uzyskał pierwsze z wymaganych pozwoleń na budowę lądowej części przedsięwzięcia. Uzyskanie pozwolenia lądowego jest jednym z kamieni milowych koniecznych do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcia budowy farmy w 2024 roku.
źródło: PKN Orlen

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.