Prezes zarządu Ehrle: Branżę myjni samochodowych czeka wkrótce poważna „niespodzianka”

Udostępnij artykuł

[TYLKO U NAS] Mimo wielu niesprzyjających zjawisk wokół nas staram się być optymistą. Mamy szczęście, że pracujemy w branży myjni samochodowych czyli usłudze pożądanej przez klientów, właścicieli pojazdów, których liczba wciąż rośnie – mówi Jerzy Bobrowicz – prezes zarządu Ehrle.

Jerzy Bobrowicz Stacja Benzynowa Convenience Store

O tym, że na myjniach samochodowych muszą pojawić się kasy fiskalne było wiadome od wielu miesięcy. To, że nie uda się wszędzie wdrożyć tego obowiązku, bo będą problemy np. z dostępnością urządzeń także nie jest żadnym odkryciem. Jak Państwo oceniają tę rzeczywistość, kiedy wymogi stawiane przez prawo rozjechały się z możliwościami dostosowania rynku?

Fiskalizacja nie była dla nas zaskoczeniem. W wielu krajach europejskich, które obsługujemy jest ona wymogiem unijnym i obowiązuje już od kilku lat. Niektóre kraje ominęły ją stosując przebiegłe procedury. Problemem w Polsce okazał się, nie brak urządzeń, tylko skomunikowanie ich z istniejącymi myjniami. Różnorodność myjni na rynku stała się nie lada wyzwaniem dla producentów myjni i firm oferujących fiskalne rozwiązania. Producenci, którzy przewidzieli, że takie rozwiązanie będzie konieczne przygotowali już porty do podłączenia urządzeń fiskalnych, jednak znakomita większość niestety nie i dla nich rzeczywiście była to walka z czasem. Całe szczęście, że branża myjniowa mogła liczyć na wyrozumiałość Ministerstwa Finansów i lokalnych Urzędów Skarbowych. Dla nas niezmiernie ważne było, że Inwestorzy Ehrle mogli liczyć na fiskalizację swoich myjni przez nasze służby serwisowe w wymaganym czasie. Drugim poważnym problemem był koszt takiej operacji, który przewyższył niestety założenia naszych inwestorów. W skrajnych przypadkach właściciele posiadający kilkanaście myjni musieli się liczyć z inwestycja w fiskalizację rzędu kilkuset tysięcy złotych!

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MAJ-CZERWIEC 2023 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

STACJA BENZYNOWA maj czerwiec petrolnet

Prowadzenie myjni samochodowej nie jest biznesem łatwym. Chociaż potencjał rynku jest duży, bo np. liczba samochodów nie maleje to jednak kolejne przepisy, regulacje i obowiązki stawiane właścicielom takich obiektów, a przede wszystkim koszty mogą ostudzić zapał. Jaki jest potencjał polskiego rynku myjni samochodowych? Czy możemy mówić o tym, że ten rynek jest już nasycony?

Mycie pojazdów jest usługą konieczną i pożądaną przez rynek. Bez względu na rodzaj napędu samochodu, czy spalinowy, czy hybrydowy czy elektryczny – trzeba go umyć. Najlepiej szybko i bezpiecznie. To prawda, że na myjnie spadło ostatnimi czasy sporo wyzwań: wspomniana fiskalizacja, coraz bardziej restrykcyjne normy ścieków, jak i drastyczny wzrost kosztów energii elektrycznej , gazu i wody. Spowodowało to sporą panikę na rynku myjni. Wielu inwestorów zdecydowało się zlikwidować lub zamknąć czasowo swoje myjnie. Do tego dochodzi okres 15-20 lat po okresie „boomu” na myjnie samoobsługowe i właśnie w tym okresie kończy się okres najmu wielu lokalizacji, na których funkcjonują myjnie. Wiele z nich kończy lub zakończy wkrótce swoje funkcjonowanie ze względu na brak możliwości przedłużenia tych umów. Szacujemy, że w tym i przyszłym roku „zniknie” bezpowrotnie 25-35% myjni samoobsługowych z naszego rynku. Potencjał rynku krajowego jest bardzo duży, właśnie jesteśmy świadkami jego dynamicznego wzrostu ze względu na likwidujące się myjnie. Jest to ogromna szansa na nowe inwestycje. Trzeba wspomnieć, że obecnie oczekiwania klienta myjni są znacznie większe niż wcześniej, a wiele myjni starego typu już ich nie spełnia. Muszę wspomnieć, że wkrótce branżę myjni czeka jeszcze jedna bardzo poważna „niespodzianka”, nie chcę straszyć inwestorów w tym miejscu, ale niech będą w kontakcie z producentami myjni, bo ci świadomi już przygotowują stosowne rozwiązania. Celowo otoczę ten punkt pewną dozą zagadkowości.

Branża musi także radzić sobie w nowej sytuacji energetycznej. Wysokie rachunki za energię elektryczną i wodę trzeba próbować bilansować np. sięganiem po nowe technologie i innowacje, np. z odnawialnych źródeł energii. Korzystanie z najnowszych, bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań wydaje się jedynym wyjściem.


Oczywiście, że tak. Współczesne myjnie muszą gwarantować nowoczesne rozwiązania proekologiczne i gwarantujące pozytywny efekt ekonomiczny w świetle nowych cen energii. Oszczędność wody, energii elektrycznej, czynników grzewczych to już konieczność. W obliczu coraz wyższych oczekiwań klientów to… Cały artykuł publikujemy w Stacji Benzynowej & Convenience Store maj-czerwiec 2023. Kliknij, aby zapoznać się z pełną treścią.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 20.07.2023
Aktualizacja: 27.07.2023