Cashback dostępny na 900 stacjach

Udostępnij artykuł

Usługa Cashback – czyli możliwość wypłaty gotówki z terminala płatniczego w kasie sklepu jest dostępna w ponad 20 tys. punktów w całej Polsce.

Wg First Data Polska S.A., właściciela marki Polcard, czyli największego w Polsce centrum pośredniczącego w rozliczaniu transakcji kartami, taką usługę umożliwia niemal 18 tys. terminali tej firmy, zarówno w dużych jak i małych sklepach.

– Wychodzimy naprzeciw wymaganiom i wygodzie klientów obsługiwanych przez nas punktów handlowych, umożliwiając im korzystanie z coraz nowocześniejszych usług. Transakcja Cashback jest dostępna na polskim rynku od dość dawna, natomiast nadal jest usługą nieznaną szerokiemu gronu odbiorców. – mówi Janusz Diemko, prezes zarządu First Data Polska S.A.

Usługa Cashback jest dostępna dla tych użytkowników kart, których bank-wydawca karty wdrożył produkt dla swoich klientów. O możliwości skorzystania z tej usługi w danym punkcie informuje odpowiednia naklejka umieszczona w widocznym miejscu – najczęściej zaraz przy kasie. Natomiast o tym, czy nasza karta daje nam dostęp do gotówki dowiemy się w trakcie transakcji, po odpowiednim zweryfikowaniu przez system bankowy.

Transakcja Cashback polega na wypłacie z kasy gotówki w kwocie do 200 zł, po wcześniejszym dokonaniu w tej kasie zakupu, lub opłacenia usługi, przy użyciu karty. Wysokość kwoty wypłacanej w ramach usługi nie jest w żaden sposób powiązana z wysokością kwoty, jaką płaci klient realizując transakcję kartą – gotówkę w wysokości do 200 zł może wypłacić z kasy w ramach Cashback zarówno wówczas, gdy płaci kartą za zakupy 5, jak i 1000 zł. Realizując wypłatę, sprzedawca po prostu wyjmuje pieniądze z kasy i wręcza wydruk z kasy. Na sam koniec, konto klienta jest obciążane kwotą transakcji.

Powszechność usługi Cashback jest zróżnicowana w zależności od regionu Polski. W niektórych miejscach, punktów świadczących tę formę transakcji jest nawet więcej niż bankomatów. Na przykład w woj. śląskim jest ich 3,4 tys., a bankomatów 1906, w Wielkopolsce – 2023 zaś bankomatów – 1300. Jeśli zaś chodzi o gałęzie gospodarki, to największą grupę wśród 20 tys. placówek oferujących usługę stanowią sklepy spoza branży spożywczej – 44 proc.. Cashback jest także dostępny w 6,3 tys. sklepów spożywczych, ponad 900 stacji paliw i ok. 1200 restauracji oraz ok. 1000 punktów usług.

W przypadku transakcji typu Cashback przeprowadzonej w terminalu Polcard, klient nie jest przez punkt handlowo-usługowy obciążany żadną dodatkową opłatą. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy nasz bank nie obciąży nas za tę transakcję.

 

Opublikowano: 25.06.2010
Aktualizacja: 25.06.2010