Członek zarządu Intermarché: Jesteśmy liderem w segmencie stacji przymarketowych

Udostępnij artykuł
[SPECJALNIE DLA NAS! RAPORT 2020!] Komentarz, którego autorem jest Benjamin Ferte, prezes zarządu SCA Petrole, członek zarządu dyrekcji handlowej Intermarché, ukazał się na łamach publikacji STACJE PALIW – SPRZEDAŻ DETALICZNA – RAPORT 2020

Intermarché, sieć supermarketów spożywczych należąca do Grupy Muszkieterów, jest liderem przymarketowych stacji paliw w Polsce. W czerwcu 2020 roku uruchomiliśmy kolejny, 68. obiekt pod szyldem Intermarché, a do końca roku planujemy otwarcie kolejnych czterech stacji. Uruchomienie stacji paliw jest jedną z możliwości rozwoju własnego przedsiębiorstwa prowadzonego
w ramach Grupy Muszkieterów. Właściciele sklepów mogą dowolnie wprowadzać dodatkowe usługi zgodnie ze swoimi upodobaniami oraz potrzebami lokalnych klientów.

Stacje paliw Intermarché oferują wysokiej jakości paliwa w atrakcyjnych cenach. Paliwa obecnie dostarczane są przez spółki Orlen Paliwa oraz Gaspol. Każda nowa lokalizacja automatycznie włączana jest do programu Certix, którego wykonawcą jest Instytut Nafty i Gazu.

Wśród nowości planowanych na ten rok znajdą się w pełni automatyczne stacje typu Light. To ułatwienie dla klientów, którzy chcą kupić wyłącznie paliwo i nie chcą wchodzić do sklepu, by za nie zapłacić, zostały już zresztą wprowadzone na dwóch istniejących stacjach – w Gorzowie Wielkopolskim i Rawie Mazowieckiej.

STACJE PALIW – SPRZEDAŻ DETALICZNA – RAPORT 2020
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Wspólnie z naszym dostawcą dystrybutorów firmą Petronova dokonaliśmy modyfikacji dystrybutora, który obsługuje płatności bezgotówkowe i pozwala zapłacić za zakupione paliwo bezpośrednio przy dystrybutorze. Po przeanalizowaniu wcześniejszych doświadczeń klientów na stacjach bezobsługowych, urządzenia te zostały zaprojektowane od podstaw. Są w pełni intuicyjne, wyposażone w duży ekran dotykowy, który powoduje, że obsługa płatności jest bardzo łatwa. Dodatkowo klient może wydrukować fakturę. Docelowo na każdej przymarketowej stacji paliw chcemy posiadać jedno takie urządzenie.

Jeśli chodzi o popyt na paliwa, do końca roku 2019 obserwowaliśmy wzrost sprzedawanego wolumenu paliw na naszych stacjach. Podobna sytuacja miała miejsce w pierwszych miesiącach roku 2020. Niestety pandemia COVID-19 i zmiany przepisów wprowadzonych w czasie pandemii spowodowały duże perturbacje i spadek wolumenu sprzedaży, zwłaszcza w marcu i kwietniu 2020 r. Ograniczona liczba klientów na stacji, szczególne środki bezpieczeństwa w zakresie używania środków dezynfekcyjnych, czy w końcu konieczność zachowania dystansu oraz oddzielenia kasjera przesłoną – wszystkie te zmiany miały ogromny wpływ na prowadzenie stacji. Każdy musiał się przystosować do nowej rzeczywistości, a co za tym idzie w okresie przejściowym klienci niechętnie odwiedzali stacje i dokonywali zakupów innych niż paliwa. Obecnie mamy do czynienia z powolną odbudową sprzedaży.

Pandemia odcisnęła swoje piętno nie tylko na zwyczajach zakupowych klientów naszych stacji paliw. Wyzwania w prowadzeniu stacji paliw oraz inwestycjach z nimi związanych dotyczyły także procedur administracyjnych i wydawania pozwoleń czy innych decyzji niezbędnych przy budowie i uruchamianiu stacji. Można śmiało powiedzieć, że obecnie odnotowujemy 3-4-miesięczne opóźnienia w realizacji nowych placówek. Nie mają one jednak wpływu na nasze plany dalszej ekspansji w tym obszarze.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 03.12.2020
Aktualizacja: 03.12.2020