Deloitte: Umowy PPA w sektorze paliwowym. Trendy w dekarbonizacji

Udostępnij artykuł

[SPECJALNIE DLA NAS – RAPORT 2024] Z roku na rok debata publiczna w Polsce coraz częściej dotyka tematu transformacji energetycznej. Jej kluczowy aspekt obejmuje odejście od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Proces ten znajduje swoje odzwierciedlenie w rosnącej presji konsumentów, odbiorców usług oraz regulatora na redukcję śladu węglowego poprzez wykorzystanie „zielonej energii” – pisze w najnowszym Raporcie Stacje paliw – sprzedaż detaliczna 2024, Wojciech Milewski, starszy menedżer energy, resources & industrials, Deloitte.

wojciech milewski deloitte raport stacje paliw sprzedaz detaliczna petrolnet

Przedsiębiorstwa mierząc się z tym wyzwaniem, mają do dyspozycji kilka narzędzi, począwszy od budowy własnych instalacji OZE, na zaku­pie gwarancji pochodzenia ener­gii z OZE kończąc. Rozwiązaniem pośrednim są umowy typu Po­wer Purchase Agreement (PPA), które systematycznie zyskują na popularności, stając się jednym z najbardziej perspektywicznych produktów na rynku energetycz­nym. Gwarantując długotermi­nową dostawę zielonej energii po z góry określonej cenie, PPA wpisują się w potrzeby wytwór­ców OZE poszukujących stabil­nego strumienia przychodów. Adresują przy tym również wy­magania odbiorów energii, po­zwalając im zabezpieczyć sta­bilność kosztów i osiągnąć cele dekarbonizacyjne. Umowy te wiążą się jednak z szeregiem ry­zyk dla obu stron, a wygranymi będą te podmioty, którym uda się zawrzeć PPA jednocześnie adekwatnie minimalizując po­wiązane ryzyko. Niniejszy artykuł przybliża charakterystykę umów PPA ze szczególnym naciskiem na prezentację aktualnych tren­dów rynkowych w tym obszarze.

Umowa PPA

Czym właściwie jest umowa PPA? Najczęściej pod tym poję­ciem rozumiemy umowy doty­czące zakupu energii elektrycz­nej wytworzonej we wskazanym odnawialnym źródle energii oraz wraz z powiązanymi z nią gwa­rancjami pochodzenia. Energia w umowach PPA charakteryzuje się z góry określoną ceną (stałą lub indeksowaną) oraz okresem rozliczeń z reguły w przedziale 5-15 lat, czyli wykraczającą pozapłynność transakcji na rynkugiełdowym. Umowy PPA mogąbyć rozliczane przez fizyczną do­stawę energii elektrycznej (tzw.umowy fizyczne) lub w środkachpieniężnych (tzw. umowy wirtual­ne/finansowe), dla których kwota rozliczenia zależy od różnicy po­między ceną rynkową w okre­sach przyszłych i ceną ustaloną w kontrakcie PPA. W obu przy­padkach transakcja prowadzi do ograniczenia zmienności kosztów zakupu/przychodów ze sprzeda­ży energii elektrycznej oraz trans­feru gwarancji pochodzenia. Naj­częściej wolumen kontraktowa­nej energii w ramach pojedynczej umowy kształtuje się na poziomie kilkudziesięciu GWh w skali roku, jednak obserwuje się także trans­akcje o wyższych wolumenach. Wraz ze wzrostem zaangażowa­nia spółek obrotu oraz standa­ryzacji kontraktów, w niedalekiej przyszłości można się spodzie­wać również umów obejmują­cych mniejsze wolumeny energii. Umowa sprzedaży energii z OZE może zostać zawarta bezpośred­nio z odbiorcą końcowym (tzw. corporate PPA) lub pomiędzy wy­twórcą OZE a spółką obrotu (tzw. utility PPA). Dla wielu odbiorców umowa PPA stanowi ukoronowa­nie ich dekarbonizacyjnych wysił­ków, gwarantując możliwość wy­warcia zauważalnego wpływu na transformację energetyczną.

Rynek umów PPA rośnie

Zgodnie z szacunkami Deloitte, w Polsce zawarto dotychczas po­nad 80 ujawnionych umów PPA, z czego zdecydowana większość przypada na okres ostatnich dwóch lat oraz oparta jest o źró­dła fotowoltaiczne i wiatrowe na lądzie. Umowy PPA nie zyskałyby jednak na popularności, gdyby nie dwie skojarzone ze sobą siły kon­sekwentnie pchające gospodarkę w objęcia odnawialnych źródeł energii – polityka klimatyczna UE oraz rozwój technologii OZE.

Aktualnie koszty wytwa­rzania energii elektrycznej w OZE w okresie życia instalacji, uwzględniające koszty budowy, kształtują się poniżej kosztów krańcowych wytwarzania energii elektrycznej przez węglowe elek­trownie konwencjonalne, zwłasz­cza te starszego typu o niższej sprawności i wyższej emisyjności. Dokładając do tego oczekiwania przedsiębiorstw, związane z de­karbonizacją oraz obawy doty­czące zmienności cen energii, umowy PPA stanowią atrakcyjną alternatywę dla budowy wła­snych źródeł OZE lub kontraktacji energii w oparciu o standardowe metody.

Nie może więc dziwić fakt, że liczba zawieranych umów PPA szybko rośnie. Tylko w pierw­szym półroczu 2024 roku ogło­szono zawarcie…*

* pełna treść artykułu dostępna w:

obraz

RAPORT 2024. Stacje Paliw – Sprzedaż Detaliczna
>> kliknij, aby zapoznać się z BEZPŁATNYM, pełnym wydaniem <<

Stacje Paliw Sprzedaż Detaliczna RAPORT petrolnet

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.