Dyrektor ds. rozwoju elektromobilności, Anwim: Elektromobilna transformacja nabiera tempa

Udostępnij artykuł

[TYLKO U NAS] Do końca tego roku mamy zamiar uruchomić ponad 30 stacji ładowania.Naszym celem do 2030 roku jest zaoferowanie klientom 4000 własnych punktów ładowania. Łącznie z partnerskimi punktami, planujemy udostępnić 10 000 punktów ładowania w całej Polsce – mówi Marcin Pollo, dyrektor ds. rozwoju elektromobilności, Anwim.

marcin pollo anwim petrolnet

Sieć Moya zbliża się do posiadania zapowiadanych 500 stacji paliw. Ale przed firmą kolejne wyzwania, zwłaszcza w zakresie elektromobilności. Jakie macie plany dla rozwoju tego segmentu waszej działalności?

W naszej strategii rozwoju określiliśmy dwa kluczowe obszary wzrostu grupy na najbliższe lata. Pierwszym jest kontynuacja dynamicznego rozwoju sieci stacji paliw Moya, a drugim “zielone” inwestycje w tym budowę punktów ładowania pojazdów elektrycznych oraz produkcję prądu z odnawialnych źródeł energii. Nowa strategia stanowi naturalne przedłużenie kierunku, który obraliśmy kilka lat temu.

Obecnie udostępniamy klientom biznesowym oraz detalicznym ponad 1500 punktów ładowania w całej Polsce, uruchomiliśmy naszą pierwszą ładowarkę własną Moya energia w strategicznej dla transportu lokalizacji – Porcie Radomsko. Do końca tego roku mamy zamiar uruchomić ponad 30 stacji ładowania.

Naszym celem do 2030 roku jest zaoferowanie klientom 4000 własnych punktów ładowania. Łącznie z partnerskimi punktami, planujemy udostępnić 10 000 punktów ładowania w całej Polsce.

Jak Pan ocenia wzrost znaczenia elektromobilności w portfolio firm operujących dotychczas w świecie paliw tradycyjnych? 

Elektromobilna transformacja w Polsce nabiera tempa. Czynniki takie jak regulacje krajowe i unijne, dofinansowania, zwolnienia podatkowe oraz przywileje wynikające z posiadania auta elektrycznego, a przede wszystkim rosnąca świadomość społeczna, przyczyniają się do tego, że do 2030 roku na polskich drogach może pojawić się ponad 900 000 pojazdów elektrycznych. W obliczu takich prognoz, żadna firma paliwowa nie powinna pozostać obojętna. Jako Anwim S.A. chcemy aktywnie uczestniczyć w tej transformacji energetycznej Polski. Dążymy do tego, aby być jednym z liderów tych zmian, dostarczając nowoczesne i ekologiczne rozwiązania.

Na rozwój elektromobilności udało się wam pozyskać dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Te pieniądze pomogą mocniej zaktywizować rozwój tego segmentu działalności Anwimu?

W 2023 roku podpisaliśmy umowę o dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt ten obejmuje budowę 350 punktów ładowania na stacjach paliw Moya. Współpraca z NFOŚ przyspieszy rozwój punktów ładowania aut elektrycznych na stacjach sieci Moya, umożliwiając szybsze wdrożenie nowoczesnej infrastruktury ładowania. Dzięki tym funduszom już uruchomiliśmy pierwszą ładowarkę przy stacji paliw Moya w Radomsku o mocy 180 kW, a kolejne realizacje są w toku.  

Czy poza uruchamianiem punktów ładowania na stacjach Moya planujecie wyjść poza ten obszar i otwierać także samodzielne punkty ładowania poza stacjami np. w budynkach usługowych?

Każda strategia powinna opierać się na precyzyjnym zaplanowaniu wszystkich procesów, które przełożą się na jej skuteczną realizację. Zadbaliśmy, aby fundamentem realizowanej przez nas zielonej transformacji było odpowiednie wyznaczenie kierunków działania oraz kluczowych partnerstw biznesowych, które umożliwią sprawną egzekucję założonych planów. Stacje ładowania Moya energia będą znajdować się nie tylko na…*

* cały wywiad z Marcinem Pollo, dyrektorem ds. rozwoju elektromobilności w Anwimie do przeczytania w najnowszym wydaniu naszego czasopisma STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE.

Stacja Benzynowa & Convenience Store
>> KLIKNIJ, ABY ZAPOZNAĆ SIĘ Z BEZPŁATNYM, PEŁNYM WYDANIEM <<

obraz
Stacja Benzynowa & Convenience Store petrolnet

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.