Dyrektor generalna działu retail bp Polska: Kontynuujemy transformację i inwestujemy w rozwój nowych technologii

Udostępnij artykuł

[TYLKO U NAS] Branża potrzebuje stabilizacji, spokoju, odrobienia zaległości w zakresie legislacji i merytorycznej dyskusji, która pozwoli na stworzenie jasnej perspektywy legislacyjnej – podkreśla Barbara Wiążewska, dyrektor generalna działu retail bp Polska.

barbara wiazewska bp raport stacje paliw sprzedaz detaliczna petrolnet

Jakie wydarzenia w kontekście Państwa firmy uważacie za najważniejsze w okresie sierpień 2023 – sierpień 2024 (czyli między poprzednim a najbliższym wydaniem Raportu)?

W okresie od września do listopada minionego roku mieliśmy do czynienia z zaburzeniami polskiego rynku paliw i to zarówno w segmencie hurtowym, jak i detalicznym, które szeroko opisuje Raport POPIHNU. Deficyt paliw spowodowany został dużą dysproporcją pomiędzy lokalnymi cenami hurtowymi, a notowaniami produktów naftowych na światowych giełdach. Polskie stacje paliw oferowały paliwa po cenach znacznie niższych niż w krajach sąsiednich, co doprowadziło do dużej „turystyki paliwowej” i wzrostu sprzedaży detalicznej. W bazach paliwowych wprowadzono liczne ograniczenia w bezpośrednich dostawach dla firm z obszaru ciężkiego transportu, rolnictwa i budownictwa, co dodatkowo zwiększyło sprzedaż na stacjach paliw i naruszyło bilans rynku. Wzrostu zapotrzebowania na paliwa okresowo nie były w stanie zaspokoić niektóre bazy. W takiej sytuacji wydłużyły się łańcuchy logistyczne z powodu odbioru paliw z odleglejszych terminali. Utrudniło to planowanie dostaw i wydłużyło czas oczekiwania na dowóz do stacji. W konsekwencji paliw zaczęło okresowo brakować zarówno w bazach, jak i na stacjach. Wiele firm paliwowych z tego powodu poniosło wymierne straty finansowe. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej, wyżej opisanych zaburzeń oraz znacznego eksportu paliw z Polski do Ukrainy, w 2023 r. krajowa sprzedaż paliw wzrosła o ok. 6,5% względem 2022 r. (raport POPIHN 2023). Turbulencje na rynku paliw, z jakimi mierzyliśmy się w II połowie ubiegłego roku dobitnie pokazały, jak ważne jest zachowanie prawidłowych zasad konkurowania na rynku. Jest to kluczowe, nie tylko z punktu widzenia sytuacji finansowej samej branży, ale też z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz stabilności gospodarki. Zapewnienie równych i trwałych warunków konkurencyjnych to wyzwanie dla branży na najbliższe lata, które staje się kluczowe w obliczu transformacji energetycznej, jaka przed nami stoi.  

Jeśli chodzi o działalność bp w tym okresie to, szczególnie dział retail odczuł mocno skalę inflacji, przede wszystkim wzrost kosztów pracy i kosztów energii. Takie otoczenie rynkowe zaskutkowało przyspieszeniem zmian i realizacją projektów poprawiających produktywność i efektywność działania.

Jakie perspektywy widzą Państwo dla Was oraz rynku na najbliższe miesiące?

Branża potrzebuje stabilizacji, spokoju, odrobienia zaległości w zakresie legislacji i merytorycznej dyskusji, która pozwoli na stworzenie jasnej perspektywy legislacyjnej. Szczególnie istotnym jest przygotowanie wdrożenia Emission Trading System dla paliw (ETS2), reformy utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw oraz wprowadzenie korekt do regulacji dotyczących Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) oraz Narodowego Celu Redukcyjnego (NCR) w ramach wdrażania dyrektywy EU RED2. Odnosimy wrażenie, że…

* Cały komentarz Barbary Wiążewskiej, dyrektor generalnej działu retail bp Polska do przeczytania w:

obraz

RAPORT 2024. Stacje Paliw – Sprzedaż Detaliczna
>> kliknij, aby zapoznać się z BEZPŁATNYM, pełnym wydaniem <<

Stacje Paliw Sprzedaż Detaliczna RAPORT petrolnet

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 03.09.2024
Aktualizacja: 04.09.2024