Dyrektor Shell: Rośnie zapotrzebowanie na energię

Udostępnij artykuł
[SPECJALNIE DLA NAS! RAPORT 2020!] Komentarz, którego autorem jest Rafał Molenda, dyrektor działu stacji paliw i rozwoju sieci detalicznej w Shell Polskaukazał się na łamach publikacji STACJE PALIW – SPRZEDAŻ DETALICZNA – RAPORT 2020
LNG

Polska jest krajem, który może znacząco przyczynić się do dekarbonizacji Europy poprzez wprowadzanie rozwiązań opartych na LNG, ponieważ polscy przewoźnicy mają największy udział w transporcie drogowym w całej Unii Europejskiej. Z tego względu mamy zamiar inwestować w LNG w Polsce. W grudniu 2019 r. zakończyliśmy prace konstrukcyjne przy budowie pierwszej w Polsce detalicznej stacji skroplonego gazu ziemnego (LNG) we Wrocławiu w pobliżu A4. Obecnie (lipiec 2020) zakończyły się już testy tankowania i jesteśmy na ostatniej prostej przed otwarciem.

W planach mamy budowę kolejnych stacji LNG w Polsce, które poszerzą europejski korytarz LNG. W 2018 roku Shell dołączył do konsorcjum BioLNG EuroNet, w ramach którego będzie tworzyć europejską sieć 39 stacji paliw LNG w Polsce, Niemczech, Holandii, Belgii, Francji i Hiszpanii. Docelowo zapewni ona dostępność stacji tankowania tego paliwa co ok. 400 km na głównych szlakach i węzłach transportowych Europy – od Atlantyku po Morze Bałtyckie.

Elektromobilność       

Na początku tego roku Shell wkroczył na rynek ładowania pojazdów elektrycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, otwierając w styczniu pierwszą stację ładowania wysokiej mocy na Węgrzech we współpracy z operatorem sieci ładowania Ionity. Było to też otwarcie pierwszego publicznego punktu ładowania Shell Recharge w Europie Środkowej i Wschodniej.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2017 r. podpisaliśmy umowę z Ionity – operatorem sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych o wysokiej mocy. Pierwszą falą wdrożenia zostało objętych 10 krajów, a jednym z nich jest Polska. Do końca 2021 roku Ionity planuje wybudowanie łącznie 21 punktów ładowania na stacjach Shell w całej Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce, Czechach, Słowenii oraz na Węgrzech i Słowacji.

Zielona energia

Rośnie zapotrzebowanie na energię, a jednocześnie stoimy przed wyzwaniem zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery. Ważną rolę w tym procesie może pełnić stopniowa dekarbonizacja naszej działalności operacyjnej. Dlatego od stycznia 2020 roku 97 proc. stacji własnych Shell używa energii elektrycznej wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Zielona energia zasilająca 346 stacji należących do Shell jest poświadczona gwarancjami pochodzenia. Przez kolejne dwa lata będzie ona pozyskiwana wyłącznie z lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych w kraju. Szacujemy, że wykorzystanie na firmowych stacjach energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych zmniejszy rocznie emisję CO2 o 32 000 ton.

Paliwa tradycyjne

Naszym głównym polem działalności nadal pozostają paliwa tradycyjne. Szczególnie chcemy, aby rosła świadomość naszych konsumentów co do naszych paliw premium. Paliwa Shell V-Power posiadają wzmocnioną formułę czyszczącą Dynaflex, która pomaga uzyskać lepszą wydajność spalania paliwa i poprawia osiągi. Z tego względu wprowadziliśmy akcję „Wtorki i czwartki z Shell V Power”. We wtorki benzynę Shell V Power 95 można kupić w cenie Shell FuelSave, a w czwartki klienci płacą mniej za Shell V-Power Diesel. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych klientów, którzy przekonują się, że do swojego auta warto wlewać naprawdę dobre paliwo.

STACJE PALIW – SPRZEDAŻ DETALICZNA – RAPORT 2020
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Wpływ pandemii na biznes

Nie da się ukryć, że pandemia zmieniła zachowanie społeczeństwa na dobre kilka miesięcy, co nie przeszło bez echa na naszych stacjach. W okresie największego ograniczenia ruchu i przemieszczania się liczba transakcji sklepowych spadała wolniej niż transakcji paliwowych, z czego liczba tych drugich od czasu łagodzenia obostrzeń rośnie i systematycznie się poprawia. Pandemia nie wpłynęła jednak na nasze długotrwałe plany.

Do końca 2020 roku spodziewamy się otwarcia kilku-kilkunastu nowych stacji. Niedawno złożyliśmy w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek w sprawie zakupu kilku obiektów lokalnej sieci stacji paliw na Śląsku. W tym roku uruchomiliśmy już stację MOP Siekierki przy drodze S5 i kilka placówek franczyzowych, a w najbliższym czasie planujemy oddać kolejną, w okolicach Poznania.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.