GreenWay Polska podsumowuje 2023 rok

Udostępnij artykuł

Niemal podwojona liczba klientów, nowe ładowarki w blisko siedemdziesięciu lokalizacjach w całej Polsce, podnoszenie mocy stacji DC, rozwój współpracy z biznesem: tak upłynął GreenWay kolejny rok rozwijania infrastruktury ładowania dla kierowców indywidualnych oraz przedsiębiorstw elektryfikujących swoje floty samochodowe.

greenway ladowarka
mat.pras. GreenWay Polska

W 2023 roku do sieci GreenWay w Polsce dołączyło aż 28 815 kierowców (w tym samym okresie, w Słowacji w GreenWay zarejestrowało się 4 372 nowych kierowców). Łącznie, liczba użytkowników w Polsce wynosi już 76 tysięcy, a w Słowacji 13 tysięcy.

Rekord sesji ładowania

Wzrost liczby zarejestrowanych użytkowników przełożył się na coraz intensywniejsze korzystanie z usług ładowania publicznej sieci GreenWay. W ubiegłym roku w Polsce kierowcy skorzystali z niej ponad 800 tys. razy (w Słowacji 115 tys.). To więcej sesji ładowania niż spółka zanotowała łącznie od początku swojej działalności do końca 2022 roku.

Z jednej strony widać, jak rosnące zainteresowanie pojazdami elektrycznymi przekłada się na wzrost popytu na usługi ładowania w naszej sieci – komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. – Z drugiej natomiast, widzimy silne sprzężenie zwrotne: rozwijając infrastrukturę ładowania, tworzymy warunki do komfortowego użytkowania samochodów elektrycznych i ich popularyzacji.

Więcej stacji, więcej zielonej energii

W 2023 roku spółka kontynuowała rozbudowywanie swojej infrastruktury ładowania. GreenWay Polska rozbudowała sieć o 77 stacji ładowania w 69 lokalizacjach, w tym przy 9 Miejscach Obsługi Podróżnych (7 z nich przy Autostradzie A1). Przekładając te liczby na punkty ładowania, oznacza to 161 nowych złączy. W Słowacji w sieci własnej GreenWay pojawiło się 28 publicznych stacji, a liczba nowych punktów wyniosła 72.

Firma postawiła również na modernizację istniejących już stacji. W ubiegłym roku 46 ładowarek o mocy 50 kW przebudowano na urządzenia o mocy 150 kW. Daje to 68 punktów ładowania z wyższą mocą.

Stacja Benzynowa & Convenience Store
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

SB CS okladka

Obecnie w publicznej sieci GreenWay w Polsce jest już 613 stacji ładowania w 462 lokalizacjach, z czego 361 to stacje DC, a 252 stacje AC. Łączna liczba punktów ładowania wynosi już 1198.

W ubiegłym roku 107 stacji – nowych i przebudowanych – w 92 lokalizacjach zostało zasilonych zieloną energią z OZE, a liczba certyfikowanych punktów ładowania wyniosła 211. Łącznie, zieloną energię kierowcy mogą już ładować z 478 punktów ładowania w 247 stacjach, w 183 miejscach w całej Polsce.

źródło: GreenWay Polska

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 24.01.2024
Aktualizacja: 24.01.2024