Morska farma wiatrowa Baltic Power z warunkową decyzją inwestycyjną

Udostępnij artykuł

Rada Nadzorcza Orlen podjęła warunkową decyzję inwestycyjną dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, umożliwiającą finalizację etapu projektowego. Rozpoczęcie fazy budowy planowane jest jeszcze w tym roku, po zakończeniu procesu pozyskiwania finansowania oraz skompletowaniu pozwoleń budowlanych. Wspólna inwestycja Orlen i Northland Power jest na tym etapie najbardziej zaawansowanym projektem offshore wind w Polsce.

Orlen logo

– Efektami transformacji energetycznej są czysta, powszechnie dostępna energia oraz konkurencyjna i nowoczesna gospodarka. Do 2030 roku Grupa Orlen dokona skokowego rozwoju odnawialnych źródeł energii, osiągając 9 GW zainstalowanych mocy. Kluczowym elementem tej zmiany będzie właśnie morska energetyka wiatrowa. Jako regionalni pionierzy w tym obszarze, musieliśmy wykonać olbrzymią pracę przygotowawczą i administracyjną oraz zbudować nowe kompetencje, które będziemy mogli wykorzystać przy kolejnych projektach. Dzisiejsza decyzja to kamień milowy, który znacząco przybliża nas do osiągnięcia strategicznych celów koncernu – podkreśla Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlen.

Projekt Baltic Power, w którym Orlen posiada ponad 51% udziałów, to najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej realizowany w Polsce. Jego całkowity budżet szacowany jest na około 4,73 mld EUR i zawiera wydatki inwestycyjne z ubezpieczeniem (w kwocie ok. 4,05 mld EUR), a także koszty finansowania i rezerwę dodatkową.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MAJ-CZERWIEC 2023 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

STACJA BENZYNOWA maj czerwiec petrolnet

Szczegóły finansowe Baltic Power

Udziałowcy inwestycji zakładają, że jej finansowanie realizowane będzie w formule Project Finance, czyli modelu, w którym spłata zobowiązań oparta będzie na przyszłych nadwyżkach finansowych generowanych przez projekt. Formuła finansowania Project Finance jest szczególnie korzystna dla inwestycji, które wymagają znacznych nakładów i czasu na osiągnięcie pełnej wydajności, takich jak budowa i eksploatacja morskich farm wiatrowych. Jednocześnie wpisuje się w założenia finansowe zaktualizowanej strategii Orlen2030.

Oczekiwanie na pozwolenie na budowę dla morskiej części

Projekt Baltic Power posiada wszystkie pozwolenia na budowę lądowej części inwestycji oraz pozwolenie na budowę morskiego przyłącza elektroenergetycznego, służącego do wyprowadzenia energii z farmy na ląd. Posiada również zabezpieczone umowy na wszystkie kluczowe komponenty farmy – w tym turbiny, morskie i lądowe stacje elektroenergetyczne, kable oraz fundamenty – wraz z ich produkcją, transportem i instalacją. Jednym z warunków osiągnięcia finalnej decyzji inwestycyjnej pozostaje pozyskanie pozwoleń na budowę dla morskiej części inwestycji.

Rola Baltic Power

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power jest jednym z kluczowych projektów Grupy Orlen dla realizacji strategicznego celu osiągnięcia 9 GW mocy zainstalowanych w energetyce odnawialnej do 2030 roku. Farma powstanie ok. 23 km od brzegu, na wysokości Łeby i Choczewa, i będzie składała się z 76 najnowocześniejszych turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 15 MW. Wraz z zakończeniem budowy w 2026 roku, farma Baltic Power rozpocznie produkcję energii, która pozwoli zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.

źródło: Orlen

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 11.08.2023
Aktualizacja: 11.08.2023