Niemal 100 proc. stacji Shell w Polsce jest zasilanych zieloną energią

Od początku 2020 roku 97 proc. stacji własnych Shell używa energii elektrycznej wyłącznie ze źródeł odnawialnych. Zielona energia zasilająca 346 stacji należących do Shell jest poświadczona gwarancjami pochodzenia. Przez kolejne dwa lata będzie ona pozyskiwana wyłącznie z lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych w kraju.

— Rośnie zapotrzebowanie na energię, a jednocześnie stoimy przed wyzwaniem zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery. Ważną rolę w tym procesie może pełnić stopniowa dekarbonizacja naszej działalności operacyjnej — mówi Rafał Molenda, dyrektor działu stacji paliw i rozwoju sieci Shell Polska.

Shell Polska szacuje, że wykorzystanie na firmowych stacjach energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych zmniejszy rocznie emisję CO2 o 32 000 ton w porównaniu z rokiem 2016 [Obliczono na podstawie zmierzonego zużycia energii oraz wskaźnika emisji sieci energetycznej związanej z generowaniem elektryczności (źródło: dane współczynników emisji dwutlenku węgla brytyjskiego departamentu środowiska, żywności i spraw wiejskich z 2015 r.].

Shell wprowadza ponadto na swoich polskich stacjach rozwiązania energooszczędne, które zmniejszają zużycie energii. Na blisko 20 stacjach Shell w Polsce testowane są ogniwa fotowoltaiczne, które pokrywają średnio 11 proc. zapotrzebowania na elektryczność każdej z tych stacji. Oświetlenie LED wykorzystywane jest wewnątrz budynków 80 proc. stacji Shell w Polsce, a 60 proc. punktów jest oświetlanych diodami LED, które należą do najbardziej energooszczędnych źródeł światła. Dodatkowo firma wdraża na stacjach zamykane lodówki, które utrzymują odpowiednią temperaturę i nie oddają jej na zewnątrz, co znacznie obniża zużycie energii.

Działania te wpisują się w dążenia do zwiększenia efektywności energetycznej Shell w różnych krajach. Firma zobowiązała się do zakupu energii ze źródeł odnawialnych również na Węgrzech i w Bułgarii, a w Wielkiej Brytanii stacje własne Shell są zasilane elektrycznością pochodzącą w 100 proc. z certyfikowanych źródeł energii odnawialnej. W Holandii Shell posiada eksperymentalną niskoemisyjną stację, która 25 proc. potrzebnej dla siebie energii produkuje z paneli słonecznych, a dzięki efektywnemu energetycznie wyposażeniu zmniejszyła swój łączny rachunek energetyczny o 40 proc.

W Polsce Shell realizuje także szereg projektów ograniczających zużycie energii, produkcję śmieci i emisję CO2 w swoich biurach. Przykładowo, kompleks pięciu budynków Shell Energy Campus w Krakowie, gdzie mieści się centrum Shell Business Operations zatrudniający 4000 pracowników, w 2019 roku zmniejszył o 20 proc. ilość produkowanych odpadów oraz o 22 proc. wolumen zużywanej energii elektrycznej.

Globalnie Shell także opracowuje i sprzedaje coraz większe ilości czystszych paliw dla kierowców, takich jak LNG i wodór, oraz umożliwia ładowanie pojazdów elektrycznych w coraz większej liczbie krajów.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– PAŹDZIERNIK-LISTOPAD 2019 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.