W dniu 12 października na stacjach paliw sieci Lotos zakończył się proces wdrażania nowego oznaczenia paliw. Zmiany wprowadziła dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca etykietowania paliw na nowo wyprodukowanych pojazdach oraz stacjach paliw.
Etykiety pojawiły się:
1. na wszystkich nowo wyprodukowanych pojazdach bezpośrednio w pobliżu korków/ klapek wlewu paliwa;
2. w instrukcji użytkowania pojazdów. W przypadku nowszych pojazdów etykiety mogą się również pojawić w instrukcji obsługi w wersji elektronicznej, dostępnej w systemie audionawigacyjnym;
3. na wszystkich ogólnodostępnych stacjach paliw – na dystrybutorach paliwa oraz na pistolecie dystrybutora paliwa;
4. w punktach sprzedaży pojazdów.
Aby ułatwić konsumentom z krajów członkowskich dobór paliwa odpowiedniego dla użytkowanych przez nich pojazdów, Unia Europejska opracowała nowe wymogi dotyczące etykietowania nowo wyprodukowanych pojazdów oraz stacji paliw. Od października 2018 r. w Europie pojawią się nowe, specjalne, zharmonizowane etykiety paliwowe.
STACJE PALIW – SPRZEDAŻ DETALICZNA – RAPORT 2018
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <
Etykiety umieszczone będą na nowo wyprodukowanych pojazdach oraz na dystrybutorach do benzyny, oleju napędowego, wodoru (H2), sprężonego gazu ziemnego (CNG), skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz gazu płynnego (LPG) na wszystkich ogólnodostępnych stacjach paliw w krajach Unii Europejskiej w sposób wyraźny i widoczny dla konsumentów.
Stworzono specjalne wzory etykiet dla benzyny, oleju napędowego oraz paliw gazowych (np. CNG, LNG, LPG i wodoru). Znak dla benzyny ma kształt kółka (“E” oznacza specyficzne biokomponenty zawarte w benzynie). Olej napędowy oznaczony jest kwadratem (“B” oznacza specyficzne biokomponenty obecne w oleju napędowym, XTL oznacza syntetyczny olej napędowy i wskazuje, że nie uzyskano go z ropy naftowej). Paliwa gazowe oznaczone są rombem.
Jak działają etykiety?
Etykieta to po prostu narzędzie wizualne, które pomaga konsumentom zweryfikować, czy wybierają paliwo odpowiednie dla ich pojazdów. Należy jedynie dopasować naklejkę na swoim samochodzie do odpowiadającej jej etykiety na dystrybutorze paliwa.
Nowe etykiety wprowadzone będą we wszystkich 28 państwach członkowskich UE, krajach EOG (Islandii, Liechtensteinie i Norwegii) oraz w Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.
© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.