Orlen pomaga w walce ze skutkami powodzi

Udostępnij artykuł

Zarząd Koncernu podjął w piątek decyzję o celowych darowiznach dla strażaków i ratowników od początku aktywnie uczestniczących w akcji ratunkowej związanej z zalaniem terenów w okolicach Płocka.

– Postanowiliśmy, że Komenda Miejska PSP w Płocku oprócz wcześniejszego wsparcia w postaci kart na paliwo (ok. 1000 l), otrzyma 100 tys. zł na zakup specjalnego kontenera ekologicznego, służącego do usuwania zanieczyszczeń powstałych na skutek powodzi – powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN Orlen.

– Odpowiedzieliśmy także na apel płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jednostka od początku powodzi stale jest w akcji – potrzebuje paliwa oraz remontu i uzupełnienia wyeksploatowanego sprzętu. W efekcie WOPR otrzyma kartę na ok. 2 500 l paliwa oraz 10 tys. zł na szybką naprawę wyposażenia niezbędnego do kontynuowania działań ratowniczych – dodaje Prezes Jacek Krawiec

Pracownicy Koncernu, Zakładowa Straż Pożarna, spółki Grupy Kapitałowej, a nawet współpracujący z firmą kontrahenci zaangażowali się w pomoc dla poszkodowanych przez powódź w okolicach Płocka i innych rejonach kraju. Poruszeni losem mieszkańców zalanych terenów pracownicy PKN Orlen, przy wsparciu logistycznym koncernu, zorganizowali zbiórkę darów, które trafiły do Sztabu Zarządzania Kryzysowego w Gąbinie. Środki pierwszej potrzeby dostarczą do rodzin dotkniętych żywiołem pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej. Zbiórka była spontaniczna, a organizatorom akcji udało się zebrać znaczną ilość rzeczy pierwszej potrzeby, takich jak: środki chemiczne i artykuły gospodarstwa domowego, a nawet żywność. Największą część darów stanowiły środki czystości; mydła, szczoteczki i pasty do zębów, proszki do prania oraz ręczniki i płyny do mycia podłóg. Nie zabrakło także ubrań, garnków, patelni, a nawet kuchenek i butli z gazem. W akcję pomocy włączyli się także dostawcy towarów, którzy zaoferowali swoje produkty za pośrednictwem Biura Zakupów naszej Spółki. Firmy Marketbhp z Inowrocławia oraz Eurodis z Bydgoszczy, dostarczyły ubrania robocze, np. rękawice, bluzy, fartuchy, gumowe buty oraz środki czystości.

W akcję pomocy od początku angażowali się ratownicy z Zakładowej Straży Pożarnej PKN Orlen. Uczestniczyli m.in. w umacnianiu wałów w okolicach Dobrzykowa, wypompowywaniu wody z zalanych terenów oraz w akcjach ratownictwa wysokościowego polegających na ewakuacji powodzian z dachów przy użyciu śmigłowca. W walce z żywiołem brało udział ponad 50 osób, w tym sekcja nurków, wyposażonych w sprzęt ratowniczy, m.in. pompy wysokowydajne oraz pompy szlamowe. By jeszcze zwiększyć spectrum możliwości pomocy w najbliższym czasie orlenowska straż zakupi pneumatyczną łódź hybrydową TM – 723 OB. Jeśli proces zakupowy uda się przeprowadzić sprawnie, będzie ona mogła nieść pomoc w tegorocznej akcji powodziowej.

Ponadto fundacja Orlen Dar Serca uruchomiła specjalne konto, na którym pod hasłem „Powódź” zbierane są środki finansowe. Z kolei na stacjach sieci PKN Orlen wszyscy uczestnicy programu VITAY mogą przekazywać swoje punkty na rzecz pomocy powodzianom. Na koniec akcji zostaną one zamienione na pieniądze i trafią do potrzebujących.
 

Opublikowano: 16.06.2010
Aktualizacja: 16.06.2010