Każdą ze stacji cechuje inny typ klienta, jednak ich cechą wspólną jest to, że bardziej lub mniej systematycznie korzystają oni z usług pocztowo-kurierskich.
Stacje paliw ze względu na strategiczną lokalizację – najczęściej przy głównych czy też kluczowych arteriach komunikacyjnych – dużą liczbę klientów korzystających z ich usług oraz możliwość łatwego parkowania – są jednym z docelowych miejsc, w których firma InPost montuje całodobowe urządzenia do nadawania i odbierania przesyłek. Znaczącą przewagą części stacji benzynowych jest również to, że – podobnie, jak Paczkomaty InPost – czynne są całą dobę, co znacząco podnosi bezpieczeństwo oferowanej przez nas usługi.
Paczkomaty InPost zlokalizowane są zarówno na stacjach sieciowych, tj. Lotos, Statoil, Lukoil, Orlen, Shell, BP czy Bliska, jak też w niezależnych, często lokalnych, punktach sprzedaży paliw. Grupa Integer.pl – operator urządzeń paczkomatowych – współpracuje również ze stacjami LPG, na których dostępnych jest kilkadziesiąt urządzeń do całodobowego nadawania i odbierania przesyłek. Każdą ze stacji cechuje inny typ klienta, jednak ich cechą wspólną jest to, że bardziej lub mniej systematycznie korzystają oni z usług pocztowo-kurierskich. Dlatego rozróżnienie stacji na sieciowe oraz niezależne nie ma w tym przypadku zasadniczego znaczenia.
Do prawidłowego montażu i funkcjonowania Paczkomatów InPost na stacjach paliw konieczne jest zachowanie kilku standardowych wymagań technicznych. Pierwszym z nich jest wytypowanie takiego miejsca pod urządzenie, które umożliwia łatwy wjazd ekipie montażowej. Z perspektywy firmy InPost kluczowe jest również zapewnienie firmie InPost dojazdu do Paczkomatu samochodem dostawczym i zaparkowania w sąsiedztwie urządzenia. Tylko w ten sposób kurierzy InPost mogą bezpiecznie i sprawnie realizować działania w ramach codziennej, logistycznej obsługi maszyn. W tym względzie absolutnie ważne jest również to, aby klienci korzystający z Paczkomatów również w łatwy sposób mogli zaparkować w pobliżu urządzenia, by nadać lub odebrać przesyłkę. Wytypowana lokalizacja zdecydowanie nie powinna jednocześnie kolidować z ruchem wewnętrznym odbywającym się na stacji.
Powierzchnia wymagana do montażu Paczkomatów na stacji paliw to około 10m2. Waga urządzenia wynosi 2500kg, dlatego Paczkomaty powinny być ustawione na utwardzonym terenie. W przeciwnym razie powierzchnię pod urządzeniem należy zabezpieczyć za pomocą płyty żelbetonowej (waga 2,8kN). Wymogiem koniecznym jest również zapewnienie firmie InPost dostępu do zasilania o mocy 230V.
Podsumowując – kluczowe wymagania techniczne, jakie musi spełniać stacja paliw, by możliwe było uruchomienie na jej terenie Paczkomatu InPost to:
• utwardzony teren o powierzchni około 10m2
• zasilanie o mocy 230V
• możliwość dojazdu samochodem ciężarowym podczas montażu urządzenia
• możliwość dojazdu samochodem dostawczym i zaparkowania w sąsiedztwie urządzenia (codzienna obsługa urządzeń, dostarczanie i odbieranie przesyłek przez pracowników firmy InPost)
• możliwość dojazdu samochodem i swobodnego parkowania przez klientów InPost w celu nadania lub odebrania przesyłki
Usytuowanie Paczkomatów InPost na stacjach benzynowych może przyczynić się do zwiększenia liczby klientów. Osoby korzystające z urządzeń – a nie będące dotychczas klientami danej stacji – często z oszczędności czasu i „przy okazji” tankują i robią zakupy w miejscu, do którego dotarli „jedynie” po odbiór przesyłki. Działanie to może w znaczący sposób wpłynąć na zwiększenie zysków stacji ze sprzedaży.
Ponadto, usługa oferowana za pośrednictwem InPost, czyli zewnętrznego partnera jest opcją „dodaną” do pakietu usług oferowanych już przez stację, co podnosi jej „wartość konsumencką” i może stanowić jedną z przewag konkurencyjnych przy jej wyborze przez klienta.
Lokowanie Paczkomatów InPost na stacjach paliw to także efektywniejsze zagospodarowanie niewykorzystanej przestrzeni wokół stacji. Rozbudowana infrastruktura i możliwość kompleksowego „załatwienia” bieżących spraw stanowi dodatkową zachętę do odwiedzania i robienia zakupów na danej stacji paliw.
Kluczowe korzyści dla stacji paliw, wynikające z uruchomienia na jej obszarze Paczkomatu InPost to:
• Możliwość pozyskania nowych klientów, korzystających z usług pocztowo-kurierskich
• Rozszerzenie – bez dodatkowych kosztów – portfolio usług o opcję całodobowego nadawania i odbierania przesyłek
• Efektywne zagospodarowanie terenu i rozbudowa zaplecza infrastrukturalnego
Paczkomaty to system skrytek pocztowych, podobnych w obsłudze do bankomatów. Optymalny układ urządzenia przewiduje konfigurację skrytek w trzech rozmiarach: A (8x38x64 cm), B (19x38x 64 cm), C (41x38x64 cm). Standardowy Paczkomat ma łącznie 76 skrytek, w tym po 32 typu A i B oraz 12 typu C. Urządzenia są wsparciem dynamicznie rozwijającej się branży e-commerce, ale ich funkcjonalność i praktyczność doceniają – poza klientami i właścicielami e-sklepów – również prywatne osoby i firmy nie zajmujące się sprzedażą w Internecie.
Paczkomaty InPost to jedyne dostępne na polskim rynku innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia szybkie oraz bezpieczne nadawanie i odbieranie paczek o dowolnej porze, bez kolejek i w dogodnej lokalizacji. Zapewniają one nie tylko oszczędność czasu i terminowość, ale znacząco obniżają też koszty przesyłki. Paczkomaty InPost są drugą co do wielkości na świecie siecią samoobsługowych automatów do całodobowego nadawania i odbierania przesyłek. W Polsce zlokalizowanych jest 500 urządzeń, a docelowo użytkownicy tego rewolucyjnego rozwiązania będą mieli do dyspozycji 1.000 maszyn na terenie całego kraju.
Paczkomaty są wyposażone m.in. w: dach chroniący przed deszczem i śniegiem; elektronicznie sterowane zamki odporne na mróz; komputer odporny na uszkodzenia; 12-calowy, dotykowy ekran; czytnik kart kredytowych; czytnik kodów kreskowych; termiczne drukarki do paragonów i naklejek; system monitoringu, narzędzia komunikacji GSM/3G; system kontroli świetlnej, czujniki kontrolujące zamki i stan drzwiczek, detektor stanu szafy sterowniczej, system alarmowy oraz alarm zewnętrzny połączony z firmą ochroniarską, czujniki: ruchu, wstrząsów oraz wilgotności.
Funkcjonalność Paczkomatów InPost oraz uniwersalność pod kątem technologicznym pozwala na montaż w każdym zakątku świata. Urządzenia są przystosowane do funkcjonowania w różnych warunkach pogodowych, przy temperaturze od -50°C do + 50°C. Dzięki panelowej, mobilnej konstrukcji Paczkomaty InPost mogą być, ze względu na możliwość produkcji urządzeń w dowolnym rozmiarze, lokowane zarówno wewnątrz budynków, np. w centrach handlowych, jak też na zewnątrz, np. na stacjach benzynowych lub całodobowych parkingach. Jednocześnie – dzięki wysokim walorom estetycznym urządzeń, przyjaznej grafice oraz uniwersalnym rozmiarom maszyny – Paczkomaty InPost z powodzeniem wpisują się w aktualne trendy aranżacji przestrzeni publicznej, nie ingerując w naturalne otoczenie.
Jacek Siekierczak
Brand Manager Paczkomaty InPost