Pierwszy gazowiec Orlenu z dostawami LNG płynie do Polski

Udostępnij artykuł

Pierwszy z ośmiu gazowców, które będą dostarczać LNG dla Grupy Orlen jest już w drodze do Polski. W zbiornikach ma ok. 70 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. Obecnie statek jest w pobliżu południowo-wschodniego wybrzeża USA.

gazowiec Lech Kaczynski
Gazowiec Lech Kaczyński, fot. TT PGNiG

Gazowiec “Lech Kaczyński” wyruszył do Polski z terminala Sabine Pass w Stanach Zjednoczonych. To pierwszy ze statków, który będzie realizował dostawy gazu LNG dla Grupy Orlen. Dostarczy do Polski ok. 70 tysięcy ton LNG. Jak w grudniu 2022 roku informował prezes Orlenu Daniel Obajtek:


– Dla bezpieczeństwa energetycznego Polski kluczowa jest dywersyfikacja dostaw ropy i gazu ziemnego, który już w stu procentach sprowadzamy spoza Rosji. To wynik konsekwentnie prowadzonej polityki importu LNG. Już teraz ładunki skroplonego gazu dostarczanego drogą morską pokrywają prawie trzydzieści procent zapotrzebowania naszego kraju. Zabezpieczenie dostaw LNG to nie tylko kontrakty, ale również własna flota. Mając ją do wyłącznej dyspozycji, gwarantujemy stabilność transportu, ale również wzmacniamy pozycję koncernu na globalnym rynku skroplonego gazu ziemnego.

W grudniu 2022 roku w Ulsan w Korei Południowej odbyła się ceremonia nadania imion dwóm statkom do przewozu LNG zamówionym przez PGNiG Supply & Trading, spółkę z Grupy Orlen specjalizującą się m.in. w handlu skroplonym gazem ziemnym. Pierwszy statek otrzymał nazwę „Lech Kaczyński”, drugiemu nadano nazwę „Grażyna Gęsicka”. Grupa Orlen chce, aby jej flota gazowców liczyła osiem jednostek.

źródło: Grupa Orlen, PGNiG

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– LISTOPAD-GRUDZIEŃ 2022 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa & Convenience Store

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 22.02.2023
Aktualizacja: 22.02.2023