Polska złożyła trzy skargi do TSUE

Udostępnij artykuł

Jak poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moska, Polska złożyła kolejne trzy skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o: zakaz rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenie unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie liczby bezpłatnych ETS (uprawnień do emisji) dostępnych na rynku.

ulica korek polska
Obraz Jerzy Górecki z Pixabay

“Dziś złożyliśmy kolejne trzy skargi do TSUE – ws. zakazu rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenia unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz ws. zmniejszenia liczby bezpłatnych ETS dostępnych na rynku” – napisała na Twitterze minister Moskwa.

Wcześniej w wywiadzie dla TVP Info minister Moskwa zapowiedziała, że skargi do TSUE Polska będzie składać cyklicznie, a pozostałe kraje UE mogą się do nas przyłączyć.

Zdaniem minister Moskwy, unijne propozycje mogą zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polski.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MAJ-CZERWIEC 2023 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

STACJA BENZYNOWA maj czerwiec petrolnet

W marcu Rada Unii Europejskiej przyjęła regulację, która wskazuje bardziej rygorystyczne normy emisji dwutlenku węgla dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. W przypadku nowych pojazdów przyjęte przepisy zakładają 100% redukcję emisji CO2 po 2035 roku. Polska była jedynym krajem, który opowiedział się przeciwko wprowadzeniu tych przepisów.

Oprócz zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi po 2035 roku, przyjęte przepisy wprowadzają m.in. zmiany w systemie handlu emisjami (ETS). Sektory już objęte ETS mają do 2030 roku obniżyć poziom emisji gazów cieplarnianych o 62% w porównaniu z poziomem z 2005 roku. W 2007 roku powstać ma także odrębny system ETS II dla paliw, które wykorzystuje się transporcie drogowym i do ogrzewania budynków.

źródło: twitter

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 18.07.2023
Aktualizacja: 18.07.2023