Prezes zarządu Anwim: Nie zamierzamy zwalniać tempa

Udostępnij artykuł

[TYLKO U NAS] Dwa główne kierunki rozwoju Grupy Kapitałowej Anwim obejmują dalszy intensywny rozwój sieci stacji paliw Moya oraz aktywny udział w transformacji energetycznej. Nasza marka – Moya jest najszybciej rosnącą siecią stacji paliw w Polsce i dynamika przyrostu nowych punktów będzie zachowana w najbliższych latach – mówi prezes zarządu Anwim S.A. Rafał Pietrasina.

Rafal Pietrasina Stacja Benzynowa Convenience Store

Każda dobrze funkcjonująca firma musi mieć plan dotyczący nie tylko bieżącej działalności, ale także w kontekście przyszłości. Anwim ogłosił niedawno swoją strategię rozwoju na najbliższe lata. Na jakich filarach ją oparliście?

To prawda. Z powodzeniem funkcjonujemy na bieżąco skutecznie realizując nasze zadania związane z rozbudową sieci, zwiększaniem poziomów sprzedaży, a także ciągłym udoskonalaniem oferty dla klienta. Dotychczasowa strategia rozwoju obejmowała okres do końca przyszłego roku. Ponieważ zawsze staramy się patrzeć na rynek i rozwój naszej organizacji w dalszej perspektywie, postanowiliśmy sformułować nowe założenia strategiczne, które sięgają 2030 r. Powstały one w wyniku tzw. przeglądu opcji strategicznych, realizowanego przez bank BNP Paribas.
Zatem, dwa główne kierunki rozwoju Grupy Kapitałowej Anwim obejmują dalszy intensywny rozwój sieci stacji paliw Moya oraz aktywny udział w transformacji energetycznej. Nasza marka – Moya jest najszybciej rosnącą siecią stacji paliw w Polsce i dynamika przyrostu nowych punktów będzie zachowana w najbliższych latach. Planujemy rosnąć o pięćdziesiąt nowych obiektów rocznie, również po przekroczeniu zakładanego w poprzedniej strategii pułapu 500 stacji na koniec 2024 r. Oznacza to, że do 2030 r. możemy spodziewać się nawet 800 stacji paliw Moya.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MAJ-CZERWIEC 2023 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

STACJA BENZYNOWA maj czerwiec petrolnet


Z kolei „zielone” inwestycje obejmą m.in. budowę sieci punktów ładowania pojazdów elektrycznych oraz produkcję prądu z odnawialnych źródeł energii. Planujemy instalację ładowarek na stacjach MOYA, a także współpracę z innymi dostawcami w ramach roamingu, stąd klienci Moya już w tym roku będą mieli dostęp do około 1 tys. punktów ładowania pojazdów elektrycznych w całym kraju. Szacujemy, że docelowo będzie to minimum 4 tys. punktów własnych do 2030 r., a łącznie z punktami sieci partnerskich, nawet 10 tys. Zamierzamy być liczącym się graczem na polskim rynku elektromobilności.

Jak długo pracowaliście nad ostatecznym kształtem swojej strategii?

Nowa strategia jest naturalną kontynuacją naszych obserwacji i analiz rynku. Oczywiście wzięliśmy pod uwagę szereg zmiennych i czynników makroekonomicznych, które będą wpływały na cały rynek, ale rozwój sieci MOYA w dotychczasowym tempie jest jak najbardziej realny. Z drugiej strony, zielona transformacja jest już faktem i nie chcemy podążać za zmianami, ale kreować przyszłość. Nasze strategiczne założenia opierają się na solidnych podstawach i liczbach, które są efektem wielomiesięcznych analiz prowadzonych wraz z zewnętrznymi ekspertami.

Jeszcze kilka lat temu wyznaczyliście sobie cel 500 stacji do końca 2024 roku. Biorąc pod uwagę obecny stan posiadania, ten cel wydaje się realny do zrealizowania?

Kontynuujemy nasze wysiłki w rozbudowie sieci stacji paliw, otwierając kolejne obiekty zarówno przy drogach lokalnych, jak i krajowych, w mniejszych miejscowościach oraz w aglomeracjach. Nasza firma konsekwentnie inwestuje w rozwój infrastruktury paliwowej, nawiązując partnerstwa franczyzowe i angażując się w projekty rozwojowe. Jesteśmy na dobrej drodze, by osiągnąć cel 500 stacji paliw do końca 2024 roku. Jak już wspomniałem wcześniej, to jednak nie koniec, bo… Cały artykuł publikujemy w Stacji Benzynowej & Convenience Store maj-czerwiec 2023. Kliknij, aby zapoznać się z pełną treścią.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 27.07.2023
Aktualizacja: 27.07.2023