Reaktor dla Orlen Lietuva już w Możejkach

Udostępnij artykuł

Kluczowy element budowanej w rafinerii Orlen Lietuva instalacji hydrokrakingu dotarł do Możejek. To ogromny reaktor ważący blisko 1500 ton. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne ładunek dojechał na Litwę z trzydniowym opóźnieniem.

orlen klajpeda petrolnet

Jak poinformował Orlen, była to największa operacja logistyczna w historii Litwy. Ładunek o masie 2200 ton wyruszył 5 sierpnia z Kłajpedy do rafinerii w Możejkach transportując reaktor do instalacji pogłębionego przerobu ropy. Przygotowania do tej operacji trwały kilka miesięcy i obejmowały między innymi umocnienia mostów i dróg. Na ulicach Kłajpedy zostały ułożone specjalne ochronne arkusze, a z niektórych skrzyżowań tymczasowo usunięto sygnalizację świetlną. Niektóre zjazdy poszerzono. Z powodu przejazdu trzeba było przeprowadzić demontaż napowietrznych linii elektrycznych, co spowodowało przerwy w dostawie prądu.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MAJ-CZERWIEC 2023 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

STACJA BENZYNOWA maj czerwiec petrolnet

Inwestycja Grupy Orlen w Możejkach to największy w historii Polski projekt realizowany na Litwie. Działamy zgodnie z założonym harmonogramem. Instalacja znacząco poprawi rentowność i marże rafinerii w Możejkach, a tym samym mocniej uniezależni spółkę od zmiennego otoczenia makroekonomicznego. Dzięki temu możliwy będzie dalszy rozwój firmy w kierunku nowych produktów i wydłużania łańcucha wartości – powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu Orlen.

Reaktor jest już na miejscu i będzie przygotowywany do instalacji, a jego uruchomienie planowane jest na przełomie 2024 i 2025 roku.

źródło: Orlen

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 22.08.2023
Aktualizacja: 22.08.2023