Shell przejmuje stacje przymarketowe

Udostępnij artykuł

Obie firmy podpisały porozumienie, ale nie wiadomo czy wyrażą na nie zgodę niemieckie organy ochrony konkurencji.

Wszystkie stacje będące przedmiotem transakcji znajdują się przy supermarketach Marktkauf Edeka. Klienci dokonujący zakupów w supermarkecie nadal będą mogli kupować paliwo tańsze o 2 procent.

Shell po nabyciu stacji będzie dysponował 2240 obiektami w Niemczech. To za mało aby wyprzedzić należącą do koncernu BP sieć Aral liczącą 2300 stacji paliw. Zarówno na Shell jak i Aral przypada 23 procent detalicznej sprzedaży paliw w kraju. Shell mimo mniejszej ilości obiektów może wyprzedzić Aral pod względem ilości sprzedawanego paliwa.

Teraz ruch należy do urzędu ochrony konkurencji i nie jest powiedziane, że instytucja zgodzi się na taką transakcję. Stacje przymarketowe w Niemczech około 1 procentowy udział w sprzedaży paliw, w sytuacji gdy 15 procent niemieckich kierowców deklaruje chęć kupowania paliwa przy supermarkecie. Urząd może zatem stwierdzić, że bardzo silna pozycja Aral i Shell naruszy interesy kierowców.

Shell posiadał na koniec 2009 roku, według danych POPiHN 381 stacji na terenie Polski. Tym samym zajmuje on drugie miejsce wśród zagranicznych koncernów, tuż za BP, pod względem liczby stacji w naszym kraju.
 

Opublikowano: 16.06.2010
Aktualizacja: 16.06.2010