Shell startuje w przetargu na polski off-shore

Udostępnij artykuł

Amber Baltic Wind, spółka zależna Shell, złożyła w ramach niedawnego przetargu publicznego oferty dotyczące propozycji nowych lokalizacji morskich elektrowni wiatrowych w polskiej strefie Morza Bałtyckiego. Lokalizacje, których dotyczy przetarg, pomogą Polsce zrealizować ambicję, aby do 2040 roku osiągnąć 11 gigawatów (GW) mocy zainstalowanej z morskich elektrowni wiatrowych.

Shell wind farm

Plany inwestycyjne

Według WindEurope w polskiej części Bałtyku do 2050 roku mogą powstać instalacje generujące nawet 28 GW mocy pochodzącej z morskiej energii wiatrowej. Shell może wesprzeć Polskę w zakresie wykorzystania jej ogromnych zasobów energii wiatrowej i przyspieszenia procesu transformacji miksu energetycznego. Jest to możliwe dzięki wieloletniemu doświadczeniu w realizacji złożonych projektów morskich na Morzu Północnym. Ponadto spółka posiada znaczny potencjał oraz wiedzę w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Firma prowadzi także szeroką działalność w Polsce.

Shell podpisał również porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Jego celem jest zwiększenie udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw w kontekście budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych. W ramach porozumienia sektorowego branża zobowiązała się do utworzenia bezpośrednio lub pośrednio do 2040 roku nawet 60 tys. miejsc pracy w polskiej energetyce wiatrowej.

Potencjał Shell

– Shell jest partnerem energetycznym Polski od 30 lat i niezmiennie chcemy wspierać Polskę w budowie bezpieczniejszego i zrównoważonego systemu energetycznego. Morska energetyka wiatrowa ma szansę stać się fundamentem polskiej transformacji i niezależności energetycznej. Jest ważną częścią planów Shell dotyczących rozwoju naszej działalności w zakresie rozwiązań niskoemisyjnych i wsparcia dekarbonizacji wielu gałęzi gospodarki. Podpisując porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, zobowiązaliśmy się również do wspierania lokalnych społeczności i polskich firm. Pomożemy tworzyć nowe miejsca pracy wymagające wysokich kwalifikacji i rozwijać lokalne łańcuchy dostaw.
– mówi Piotr Kuberka, prezes zarządu Shell Polska.

Shell dołączył do branży energetyki wiatrowej ponad 20 lat temu. Obecnie portfolio firmy obejmuje morskie farmy wiatrowe w eksploatacji, budowie i w fazie rozwoju. Ich łączna moc wynosi około 21 GW w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Shell zamierza również współpracować z klientami, rządem i inwestorami. Włączy energię z morskich farm wiatrowych w szersze działania dekarbonizacyjne, prowadzone w różnych sektorach gospodarki.

Źródło: Shell Polska

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MARZEC-KWIECIEŃ 2022 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa & Convenience Store

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.