Sprzedawali gaz grzewczy jako autogaz

Udostępnij artykuł
Prokuratura Okręgowa w Sieradzu nadzoruje śledztwo, dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wprowadzali do obrotu, po konkurencyjnych cenach, gaz grzewczy jako gaz do zasilania silników spalinowych.

Na polecenie prokuratora 25 listopada 2019 roku funkcjonariusze zarządu w Łodzi Centralnego Biura Śledczego Policji, przy wsparciu funkcjonariuszy z jednostek podległych KWP w Łodzi i łódzkiej oraz śląskiej KAS (łącznie 260 funkcjonariuszy) zatrzymali 11 osób. Dokonano także przeszukania 140 miejsc zamieszkania, użytkowania i siedzib podmiotów gospodarczych, zabezpieczając dokumentację, komputery, nośniki danych i telefony. Przedmioty te zostaną poddane dokładnej analizie z udziałem biegłych.

Wielomilionowe straty Skarbu Państwa

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy mogli działać od kilku lat na terenie kilku województw, w tym łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego. Nielegalne zmiany przeznaczenia gazu odbywały się bez odprowadzania należnego podatku VAT, akcyzowego i dochodowego oraz opłaty paliwowej. Sprzedaż gazu pomiędzy współpracującymi podmiotami, w tym stacjami LPG najczęściej odbywała się bez faktur VAT lub ilość zakupionego gazu jako paliwa LPG w dokumentacji była znacznie zaniżona.

Ustalono że tylko w okresie sześciu miesięcy Skarb Państwa mógł być narażony na uszczuplenie należnych podatków w wysokości co najmniej 3,3 mln zł. Trwają wyliczenia strat, jakie mógł ponieść Skarb Państwa w całym okresie działania grupy przestępczej.

Usłyszeli zarzuty

Prokuratorzy ogłosili zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw karno-skarbowych. Są to czyny kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk, art.271a par 2 kk, art. 73a par.1 kks, art. 56 par.1 kks, art. 61 par.1 kks, art. 62 par 1 i par. 2 kks, zagrożone karą do 15 lat pozbawienia wolności .

Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą ( art. 258 par. 3 kk), za co grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zwrócił się do sądu o zastosowanie wobec 7 podejrzewanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację prokuratora i aresztował tych podejrzanych na 3 miesiące.

Wobec 4 podejrzanych tytułem środków zapobiegawczych prokurator zastosował dozór Policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe w kwotach od 12 tysięcy zł do 20 tysięcy zł.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– PAŹDZIERNIK-LISTOPAD 2019 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 03.12.2019
Aktualizacja: 04.12.2019