Prezes Anwimu: To był czas dynamicznego rozwoju

Udostępnij artykuł

[TYLKO U NAS]

Firma Anwim S.A., właściciel sieci stacji paliw Moya, w 2023 roku konsekwentnie kontynuowała realizację ambitnych planów wzrostu, zwiększając liczbę stacji MOYA do około 450. Ten dynamiczny rozwój stanowi kluczowy element długoterminowej strategii przedsiębiorstwa, której celem jest systematyczne poszerzanie obecności i dostępności na rynku stacji paliw w Polsce. Rozbudowa sieci MOYA jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynkowe i podkreśla zdeterminowanie firmy w dążeniu do strategicznej pozycji na rynku – mówi prezes zarządu Anwim Rafał Pietrasina.

Rafal Pietrasina Stacja Benzynowa Convenience Store

W 2023 roku istotnym wydarzeniem dla spółki było ogłoszenie nowej strategii rozwoju opartej na dwóch filarach: dalszym rozwijaniu sieci stacji paliw MOYA oraz aktywnym uczestnictwie w transformacji energetycznej transportu. Planowane inwestycje obejmują m.in. budowę punktów ładowania pojazdów elektrycznych oraz produkcję i dystrybucję energii z odnawialnych źródeł. Ponadto, współpraca z innymi dostawcami umożliwi klientom MOYA dostęp do około 1 tysiąca punktów ładowania pojazdów elektrycznych w całym kraju jeszcze w bieżącym roku, a spółka planuje osiągnąć co najmniej 4 tysiące punktów własnych do 2030 roku, włączając w to punkty sieci partnerskich, nawet do 10 tysięcy. Tak jak w przypadku sieci stacji paliw, firma priorytetowo traktuje dostępność punktów ładowania zarówno przy głównych trasach tranzytowych, jak i na drogach krajowych, w mniejszych miejscowościach oraz w aglomeracjach. Za technologię zarządzania infrastrukturą sieci odpowiadać będzie firma Elocity. Integracja narzędzi do zarządzania flotą i dostęp do nowych stacji ładowania to kluczowe kroki w procesie rozwoju i promowania elektryfikacji oraz zrównoważonej mobilności.

W ciągu nadchodzących pięciu lat firma zainwestuje w rozwój ponad 1,5 miliarda złotych, z czego do 1 miliarda złotych zostanie przeznaczone na realizację „zielonej” strategii. Ten ambitny plan będzie finansowany zarówno ze środków własnych, jak i z zewnętrznych źródeł. Już w roku 2023 spółka zdobyła wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na budowę stacji ładowania, a także uzyskała kredyt inwestycyjny o wartości 140 milionów złotych na rozwój sieci stacji paliw MOYA. Solidna kondycja finansowa oraz wiarygodność spółki sprzyjają nawiązywaniu nowych partnerstw, a także ułatwiają pozyskiwanie środków na inwestycje. To umożliwia budowanie mocnej pozycji firmy zarówno na rynku paliw, jak i w dziedzinie ekologicznej transformacji.

Cały komentarz prezesa zarządu Anwim Rafała Pietrasiny do przeczytania w najnowszym wydaniu czasopisma Stacja Benzynowa & Convenience Store. Kliknij poniżej.

Stacja Benzynowa & Convenience Store
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

SB CS okladka

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 29.01.2024
Aktualizacja: 30.01.2024