Sezonowa oferta gastronomiczna – co warto wprowadzić?

Udostępnij artykuł
[SPECJALNIE DLA NAS] Dla wielu osób śniadanie staje się podstawowym posiłkiem w domu i w podróży. Aby skusić podróżnych do zatrzymania się na stacji na posiłek potrzebna jest ciekawa oferta, dobre warunki do jego spokojnego spożycia i ważna jest szybkość jego podania. Dotyczy to śniadania i lunchu. Trend w zakresie jedzenia w podróży będzie utrzymywał się – co powinny i chcą wykorzystać sieci stacji benzynowych z ofertą bistro – napisał Andrzej Piętka, ekspert rynku piekarniczego i gastronomicznego Fikafood Studio R&D na łamach magazynu „Stacja Benzynowa & Convenience Store”.
Czas dla kierowcy na śniadanie i na lunch podczas podróży

W sezonie jesienno-zimowym trzeba spodziewać się wzrostu sprzedaży kanapek w zestawie z kawą lub innym napojem na śniadanie. Szczególnie tych kanapek robionych na miejscu przez personel. Wypiekana na miejscu bułka będzie bardziej chrupiąca i smaczniejsza niż buła wyciągnięta z ekspozycji z lodówki. Jeżeli istnieją warunki do podgrzania takiego sandwicha to na pewno kierowcy chętniej z tej opcji będą chcieli skorzystać. Uzależnione jest to jednak od czasu jej przygotowania.

Niekwestionowanym królem na polskich stacjach w porze śniadaniowej i w drodze do pracy jest ciągle hot dog. Na stacjach przy drogach szybkiego ruchu i autostradach można zamówić zestaw jajka sadzonego z tostem, parówki z pieczywem i dodatkami lub bułka na ciepło oraz jogurt z musli. Różnice występują w zakresie dodatków do kanapek czy bułek oraz sposobem serwowana. Na ciepło, na chłodno, z pieca, mikrofali lub z grilla itd. W okresie jesienno-zimowym ciepłe dla kierowcy wydaje się lepsze.

Do kawy spodziewałbym się ciast i przekąsek z dodatkiem cynamonu, imbiru, owoców tropikalnych oraz w charakterystycznych dla Polski smaku śliwki, maliny, wiśni i jabłka z dodatkiem czekolady.

Ciekawe propozycje na lunch na zimę:

– Zupa krem z marchewki, z imbirem, chili i grzankami
– Zupa krem pieprzny z brokułem i pestkami dyni
– Pierogi ze śliwkami lub pierożki z kaszanką
– Wegański bigos z suszonymi śliwkami i sezamem
– Chili con carne z wędzonym boczkiem
– Kasza bulgur z jajkiem, pieczarkami i jarmużem
– Naleśniki z kremem czekoladowym i leśnymi owocami

Wegetariańskie i wegańskie menu

Wegetariańskie dania i wegańskie przekąski, bezmięsne kanapki, burgery oraz hot dogi. Wegetariańskie menu to zdecydowanie najszybciej rozwijający się trend w gastronomii na stacjach, który będzie dalej rósł. Stanowi jedną z najbardziej obiecujących nisz dla bistro, restauracji i kawiarni. Są logicznym skutkiem medialnego promowania zdrowego stylu życia i jedzenia w mediach.

Niezwykłe kombinacje warzyw i owoców mogą zostać wykorzystane do stworzenia wyjątkowych dań. Potencjalni goście tego typu kawiarni to nie tylko ci, którzy podzielają wegańską filozofię, lecz także ci, którzy po prostu interesują się jogą, medytacją, kulturą orientu, własnym zdrowiem i często chcą dbać o środowisko naturalne itd. Tacy ludzie utworzą stałą bazę klientów dla stacji, bo to oni najczęściej wybierają zakup samochód z napędem hybrydowym i dobrze zarabiają. Jeżeli znajdą dla siebie odpowiednie produkty to będzie to bardzo wartościowy klient stacji w przyszłości.

Lokalne składniki i regionalne produkty

Lokalne produkty stanowią doskonałą alternatywę dla importowanych odmian produktów. Dają również poczucie gwarancji większej świeżości i wyjątkowości menu. Warto więc zadbać o zachowanie równowagi w serwowanych posiłkach. Dzisiaj ludzie zwracają znacznie większą uwagę na to, co jedzą, a ich zamiłowanie do lokalnie uprawianych produktów także rośnie. W przypadku menu stacji produkty polskie powinny stanowić przynajmniej 50 proc. oferty bistro.

Nie jest trudno zaoferować naleśniki zrobione z polskiej mąki, jajek i mleka z dodatkiem polskich owoców sezonowych lub grzybów i polskiego tradycyjnego pączka. Ale też mogą to być lokalne specjały lub dodatki. Wykreować można bardzo interesujące menu, np. ze śliwką, jabłkiem, malinami w ciastach do kawy, a w przypadku dań obiadowych nie trudno o ziemniaki, kapustę, pomidory, paprykę czy farsz pieczarkowo-cebulowy z polskich upraw. Grillowane szaszłyki i mięsa od polskich producentów. Można skomponować prawdziwie restauracyjne menu w optymalnej cenie dla kierowców i podróżujących osób po polskich drogach.

Zestawy

Wzrasta zainteresowanie konsumentów zestawami kawowymi i obiadowymi oraz możliwością samodzielnego komponowania zestawu w momencie zakupu. Dania z grilla, zupy, naleśniki na słono i słodko, makarony, pierogi i zestawy fast food. W okresie jesienno-zimowym ludzie potrzebują trochę więcej kalorii, dlatego w menu dania mączne, polski obiad z kotletami w połączeniu z ziemniakami i surówką oraz zupy będą ważnymi i chętnie zamawianymi pozycjami.

Bardzo dobrym rozwiązaniem promowanych przez Orlen jest dedykowane menu dla dzieci, co jest jej wyróżnikiem. Dla rodziców jest to ważne, aby móc kupić coś alternatywnego dla bardzo lubianego przez dzieci hot doga. A dla tych, którzy wolą zjeść lżej, bardziej fit, bezmięsnie lub bardziej „zielono” przygotowane są dania wegetariańskie i mniej kaloryczne propozycje.

Podróże po Polsce samochodem są coraz sprawniejsze i smaczniejsze, czego doświadcza już większość kierowców.

Materiał powstał na potrzeby:
STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– WRZESIEŃ 2019 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 14.11.2019
Aktualizacja: 14.11.2019