UDT: Tylko 49 proc zbiorników spełnia wymagania

Udostępnij artykuł

Urząd Dozoru Technicznego sprawdza zgodność z przepisami zbiorników paliwowych na stacjach paliw i bazach paliwowych. Zgodnie z przepisami, zbiorniki muszą być wyposażone w system monitorowania szczelności. Przepisy już teraz dotyczą wszystkich obecnie montowanych zbiorników. Na wymianę lub modernizację pozostałych właściciele mają czas do końca 2012 roku.
W październiku 2009 roku wymagania przepisów spełniało 47 proc. zbiorników na stacjach paliw oraz 33,6 proc. zbiorników w bazach paliw. Pół roku później jest niewiele lepiej. Na początku maja 2010 r. wymagania przepisów spełniało 49 proc. zbiorników na stacjach paliw i 39 proc. zbiorników w bazach paliw. Jeśli modernizacje będą wykonywane w tym tempie, wielu właścicieli stacji i baz nie będzie mogło prowadzić działalności z wykorzystaniem tych obiektów po 2012 roku.
– Jeśli przedsiębiorcy zostawią sprawę modernizacji na ostatnią chwilę, to zwiększona liczba zamówień w zakładach posiadających uprawnienia do wykonywania takiej modernizacji (wydawane przez UDT) sprawi, że znacznie wzrosną ceny tej usługi, a modernizujący nie dadzą rady wykonać wszystkich zleceń w ustawowym terminie – mówi Ewa Dorobińska, rzecznik prasowy Urzędu Dozoru Technicznego. – Trzeba przy tym pamiętać, że każda modernizacja musi być uzgodniona z UDT, a na to też potrzebny jest czas. Na kolejne przesunięcie terminu nie ma co liczyć.
 

Opublikowano: 08.06.2010
Aktualizacja: 08.06.2010