UE przyjmuje szósty pakiet sankcji wobec Rosji

Udostępnij artykuł

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje przyjęcie szóstego pakietu środków ograniczających wobec Rosji. Sankcje są jedną z najbardziej widocznych, bezpośrednich i zdecydowanych reakcji UE na brutalny i niesprowokowany atak Rosji na Ukrainę, obejmujący systemową przemoc i okrucieństwa wobec ludności cywilnej. Pakiet ten nakłada również dalsze sankcje na Białoruś w związku z jej zaangażowaniem w tę agresję. Podobnie jak pięć poprzednich pakietów, przyjęte 3 czerwca br. sankcje są bezprecedensowe. Mają na celu dalsze zwiększenie presji ekonomicznej na Rosję oraz osłabienie jej zdolności do prowadzenia wojny z Ukrainą. Podobnie jak w przypadku poprzednich pakietów sankcji, zostały one skoordynowane z partnerami międzynarodowymi.

UE Russia crude sanctions

Zakaz importu rosyjskiej ropy do UE

Pakiet przyjęty 3 czerwca 2022 r. obejmuje całkowity zakaz importu całej rosyjskiej ropy naftowej i produktów naftowych wydobywanych drogą morską. Obejmuje on 90 proc. naszego obecnego importu ropy naftowej z Rosji. Zakaz podlega pewnym okresom przejściowym, aby umożliwić sektorowi i rynkom światowym dostosowanie się, oraz tymczasowemu zwolnieniu z zakazu importu ropy naftowej rurociągami, aby zagwarantować, że rosyjska ropa naftowa będzie stopniowo wycofywana w uporządkowany sposób. Umożliwi to UE i jej partnerom zabezpieczenie alternatywnych dostaw i zminimalizuje wpływ na światowe ceny ropy naftowej.

Jeśli chodzi o ograniczenia eksportu, dzisiejszy pakiet obejmuje ograniczenia dotyczące substancji chemicznych, które mogą być wykorzystywane do produkcji broni chemicznej.

Oprócz sankcji UE jasno dała do zrozumienia, że zmniejszenie naszej zależności od importu energii z Rosji jest pilną koniecznością. W dniu 18 maja 2022 r. Komisja przyjęła plan REPowerEU, którego celem jest jak najszybsze zakończenie zależności od rosyjskich paliw kopalnych oraz rozwiązanie problemu kryzysu klimatycznego.

Na wniosek wysokiej przedstawiciel UE umieściła dziś na liście wysokiej rangi oficerów wojskowych i inne osoby, które dopuściły się zbrodni wojennych w Buczy. Są one odpowiedzialne także za nieludzkie oblężenie miasta Mariupol. Na liście znalazły się również podmioty związane z sektorem wojskowym oraz produkujące sprzęt i oprogramowanie, które były wykorzystywane w rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Nowe listy obejmują osobistości świata polityki, propagandy i biznesu, a także osoby blisko związane z Kremlem.

Źródło: Komisja Europejska

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– MARZEC-KWIECIEŃ 2022 –
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Stacja Benzynowa & Convenience Store

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału zabronione.

Opublikowano: 03.06.2022
Aktualizacja: 03.06.2022