Unimot: Rok niestabilności na rynku surowcowym

Udostępnij artykuł

Wybuch wojny wpłynął na wszystkie aspekty światowej gospodarki, w tym przede wszystkim na sektor paliwowy – mówi Dyrektor zarządzający siecią Avia w Polsce i w Ukrainie, Grupa Unimot Robert Nowek.

Robert Nowek Liderzy Rynku Dostawcy dla Stacji Paliw RAPORT

Rok 2022 według naszych prognoz miał być rokiem niepewności na rynku surowcowym, ale wybuch wojny 24 lutego zaskoczył każdego i wpłynął na wszystkie aspekty światowej gospodarki, w tym zwłaszcza na sektor paliwowy. Panika na rynku detalicznym spowodowała brak towaru na stacjach paliw, ze względu na logistykę, która nie nadążała za ponadnormatywnym popytem. Na szczęście rynek udało się ustabilizować, ale była to bez wątpienia sytuacja bez precedensu.

Wyzwaniem dla rynku paliw były także kolejne pakiety sankcji, w tym przede wszystkim ten wdrożony 5 lutego 2023 r., związany z zakazem importu produktów ropopochodnych z Rosji. Unimot, jako największy niezależny importer paliw w Polsce, przygotowywał się do tej sytuacji od początku wybuchu wojny. Już na początku kwietnia 2022 r. wynajęliśmy terminal w duńskim Gulfhavn, który umożliwia przeładunek oleju napędowego z największych tankowców przypływających do Europy z innych kierunków niż Rosja oraz dalszy transport paliwa do Polski, a także – w razie potrzeby – do wszystkich innych portów w basenie Morza Bałtyckiego.

Ponadto w latach 2021-2022 Unimot sprowadzał również produkt z rafinerii europejskich, w tym ze Szwecji, Finlandii, Niemiec i Holandii, bezpośrednio do portu w Gdyni. Są to kierunki, z których również korzystamy po 5 lutego. W połowie lutego 2023 r. Grupa Unimot pierwszy raz sprowadziła również do Polski olej napędowy ze Stanów Zjednoczonych.

LIDERZY RYNKU – DOSTAWCY DLA STACJI PALIW – RAPORT 2023
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Liderzy Rynku Dostawcy dla Stacji Paliw RAPORT okladka

Z kolei w segmencie stacji paliw w 2022 r. nie nastąpiły żadne kluczowe zmiany w udziałach rynkowych. Zmiany w ogólnej liczbie stacji w Polsce są niewielkie – przez cały rok na polskim rynku przybyło 46 stacji.
W czasie wakacji kilku kluczowych graczy rynkowych wprowadziło promocję cenową, która spowodowała mocną presję na marże detaliczne. W ten sposób rosnące ceny w hurcie paliw przez dłuższy czas nie mogły być niwelowane odpowiednimi działaniami na rynku detalicznym. Jednocześnie rynek detaliczny paliw, podobnie jak inne sektory gospodarki, zmagał się z wysoką inflacją i wzrostem kosztów.

Popyt na paliwa zanotował kolejne wzrosty o ponad 4,4% rok do roku, pomimo wysokiej inflacji, przy czym w przypadku oleju napędowego był to wzrost o 3,1%, w przypadku benzyny wzrost o 5,5% , a w przypadku LPG wzrost o 8,5%. Powszechnie uważa się, że do wzmożonej konsumpcji przyczynił się napływ obywateli Ukrainy. Granicę polsko-ukraińską od momentu wybuchu wojny przekroczyło około 10 mln osób, z czego około 1,5 mln obywateli Ukrainy zdecydowało się na pozostanie w naszym kraju.

Jako Grupa Unimot koncentrujemy się na dalszym intensywnym rozwoju naszej sieci stacji paliw AVIA. Pomimo trudnego otoczenia rynkowego od początku 2022 r. udało nam się zwiększyć liczbę stacji AVIA na polskim rynku o kolejne 25 obiektów, a czerwcu 2022 r., dokładnie rok po wprowadzeniu tej szwajcarskiej marki do Polski, otworzyliśmy swoją setną stację.

Jeśli chodzi o kształt rynku paliw w 2023 r., wyzwaniem będzie przede wszystkim niestabilność na rynku surowcowym. Rosnąca presja inflacyjna w Europie spowodowana, między innymi, wzrostem cen paliw i gazu, oraz względna niestabilność na rynkach finansowych, niepokoi wszystkich importerów.

W związku z połączeniem koncernów Orlen i Lotos, to rok przyniesie z pewnością wiele zmian na rynku. Finalizacja umów z Saudi Aramco i MOL-em nastąpiła w IV kwartale 2022, w związku z tym zarówno na rynku hurtowym, jak i detalicznym pojawili się nowi, silni konkurenci. Mamy nadzieję, że zmiana ta przyniesie korzyści dla polskich klientów. Jest to na pewno impuls mobilizujący wszystkich uczestników na tym rynku do ciągłego poprawiania oferty i podążania za światowymi trendami. Warto podkreślić, że duża część przejmowanych stacji to stacje franczyzowe, a umowy franczyzowe zawierane są zazwyczaj na 5 lat. Interesujące jest więc to, jak rynek stacji paliw będzie się kształtował w miarę wygasania tych umów i czy partnerzy biznesowi zdecydują się na pozostanie przy węgierskiej marce.

Grupa Unimot, obecna na rynku polskim od 30 lat, ma bardzo wysokie kompetencje, jeśli chodzi o zapewnienie stałego strumienia dostaw paliw na rynek polski. Czekamy na finalizację transakcji przejęcia 9 baz paliwowych w ramach fuzji Orlenu i Lotosu, kiedy jako Niezależny Operator Logistyczny będziemy mogli docelowo udostępniać te pojemności wszystkim zainteresowanym podmiotom. Bez wątpienia to także wpłynie na zwiększenie konkurencyjności na polskim rynku.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 04.04.2023
Aktualizacja: 04.04.2023