30 lat działalności Shell w Polsce

Udostępnij artykuł

To już 30 lat, odkąd Shell rozpoczął działalność w Polsce. Koncern zapowiada kolejne intensywne lata, podczas których skoncentruje się na transformacji energetycznej. Globalnie firma zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. zgodnie z ogłoszoną w 2021 roku strategią. W Polsce to zobowiązanie przekłada się m.in. na inwestycje w elektromobilność, LNG i bioLNG dla transportu ciężkiego, neutralne pod względem emisji CO2 oleje i środki smarne dla samochodów osobowych, ciężarowych oraz dla przemysłu, a w ostatnim czasie również morską energetykę wiatrową.

Shell

Transformacja Shell

Obecnie Shell operuje w Polsce ponad 440 stacjami paliw, intensywnie rozwijając ofertę pozapaliwową oraz tę związaną z paliwami alternatywnymi. Wśród liderów tej ewolucji jest Monika Kielak-Łokietek, która z Shell jest związana od samego początku obecności na polskim rynku:

– Na przestrzeni 30 lat nasz biznes w Polsce przeszedł proces wielkiej zmiany. Na stacjach Shell nie tylko zatankujemy auto, mając wybór szerokiej gamy paliw, lub naładujemy samochodową baterię elektryczną, ale także zrobimy zakupy, odbierzemy przesyłki kurierskie i skorzystamy z szerokiej oferty gastronomicznej, oferowanej w ramach konceptu Shell Café, na miejscu lub z dostawą do domu. Miejsce, w którym zorganizowaliśmy obchody naszego 30-lecia w Polsce, nie jest przypadkowe. To nasz najnowszy projekt, pierwsza w Polsce i Europie wolnostojąca kawiarnia premium Shell Café, funkcjonująca poza stacją paliw. Cieszę się, że na przestrzeni wielu lat naszej działalności biznesowej w Polsce pozostajemy liderem innowacyjnych rozwiązań.
mówi Monika Kielak-Łokietek, dyrektorka sieci stacji paliw i rozwoju mobilności.

Transformacja Shell znajduje swoje odzwierciedlenie również w biznesie, z którego się wywodzi, czyli w ofercie paliwowej. Koncern dostarcza coraz bardziej zróżnicowane rozwiązania i czystszą energię, kładąc nacisk na rozwój elektromobilności, LNG, bioLNG, a także energetyki wiatrowej. W strukturach firmy funkcjonuje zespół tzw. Energy Leaders, czyli grupa pracowników, którzy bezpośrednio angażują się w procesy dekarbonizacji, a także podnoszą świadomość w zakresie transformacji energetycznej. Nowe role powstające w Shell Polska, m.in. w SBO Kraków, wspierają globalną strategię Shell. Ma ona na celu efektywną stałą transformację firmy w kierunku zeroemisyjnej działalności i ewolucji modelu biznesowego do roku 2050. Obecnie w Shell jest ponad 200 stanowisk związanych z procesem osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku. Ich liczba wciąż rośnie.

Historia innowacji

Wspomniana wcześniej kawiarnia to jeden z wielu przykładów nowatorskich rozwiązań, jakie Shell na przestrzeni 30 lat wprowadził na polski rynek. W tym gronie znajduje się wprowadzenie w 1999 roku pierwszego w Polsce programu lojalnościowego Smart. Przygotowany program okazał się sukcesem, gromadząc po miesiącu 100 tysięcy lojalnych klientów. Pod koniec stycznia 2000 roku Shell, jako pierwszy w Polsce, wprowadził do swojej oferty paliwo Shell V-Power. W październiku tego samego roku Shell V-Power Racing 99+, z najwyższą liczbą oktanów dostępnych na rynku. W 2021 roku koncern uruchomił pierwsze w Polsce superszybkie ładowarki Ionity do samochodów elektrycznych. Na początku 2022 roku ofertę dla menedżerów flot oraz kierowców poszerzyła hybrydowa karta Shell Card (do tankowania paliw oraz ładowania pojazdów elektrycznych) oraz aplikacja Shell Recharge.

– Ta okrągła rocznica pozwala nam z jednej strony cieszyć się wszystkim, co już wspólnie osiągnęliśmy, a z drugiej zatrzymać się na chwilę i spojrzeć w przyszłość. 30 lat temu stacje paliw skupiały się po prostu na sprzedaży podstawowych paliw. Czasy się jednak zmieniają, a wraz z nimi zmienia się nasza oferta. Kiedyś samochody elektryczne były odległą wizją, dzisiaj mamy pewność, że transformacja energetyczna, na którą składa się rozwój elektromobilności, LNG, bioLNG czy offshore, całkowicie zrewolucjonizuje nasze życie. Shell jest już aktywnym uczestnikiem tych zmian również na polskim rynku, dzieląc się swoim międzynarodowym know-how i doświadczeniem, wspierając zieloną transformację w Polsce.
mówi Piotr Kuberka, prezes zarządu Shell Polska.

Shell jako podmiot prawny został zarejestrowany na polskim rynku 16 października 1992 roku. Dwa lata później, w Gdańsku, uruchomiona została pierwsza w Polsce stacja z charakterystyczną muszelką w logo. Pierwsza umowa o współpracy sięga jednak lat 70. XX wieku. Wtedy podpisano porozumienie o współpracy technicznej i handlowej pomiędzy Shell International Petroleum Company Ltd. a Polską Organizacją Handlu Zagranicznego Ciech-Organika i ZPO.

Źródło: Shell Polska

STACJE PALIW – SPRZEDAŻ DETALICZNA – RAPORT 2022
>> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <<

Stacje Paliw Sprzedaż Detaliczna RAPORT 2022

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.