Autochemia i akcesoria w sezonie zimowym

[SPECJALNIE DLA NAS] Zbyt często słyszy się, że „kolejny raz zima zaskoczyła drogowców” – dlatego uważamy że nie może ona zaskoczyć i sparaliżować kierowców… oraz właśnie dlatego Ci kierowcy powinni sami również przygotowywać się do zimowych warunków wcześniej – napisał Michał Wybult, dyrektor handlowy Vip Dystrybucja na łamach magazynu Stacja Benzynowa & Convenience Store (październik-listopad 2019).

Co za tym idzie, asortyment potrzebny na zimowy czas powinien pojawić się na półkach stacyjnych odpowiednio wcześnie – przed większymi przymrozkami. Z reguły w punktach handlowych wygląda to tak, że jakiś asortyment pozostały z poprzedniego sezonu jest wykładany i ma on priorytet sprzedaży z tytułu finansowego i jest to w pewien sposób oczywiste. Natomiast ważnym jest, aby oprócz tego asortymentu znalazły się w ofercie towary uzupełniające i nowości.

Autochemia

Najbardziej podstawowe produkty to nadal odmrażacze do szyb i zamków, silikony i dodatki do paliw, głównie do oleju napędowego, który podczas mrozów okazuje się najbardziej wrażliwym i kapryśnym paliwem. Podstawą zwiększonego obrotu jest również płyn do spryskiwaczy i chłodnic samochodowych.

Wśród odmrażaczy numerem jeden są produkty rozpryskujące z pompką. Zdaje się, że tutaj jest to wynik najniższych cen w tej kategorii. Nie mniejszym powodzeniem cieszą się odmrażacze w sprayu, czyli w puszkach pod ciśnieniem, gdzie wystarczy nacisnąć na dyszę i strumień bez większej pracy naszych mięśni odmraża szybę.

Dopełnieniem dobrej oferty na sezon zimowy będą także nadal produkty jesienne dbające o komfort nieparowania szyb (antypary, gąbki obszyte irchą lub pochłaniacze wilgoci), niewidzialne wycieraczki itp.

Akcesoria samochodowe

Równie prężna grupa radząca sobie z przywróceniem widzialności przez szybę to skrobaki i skrobaczko-zmiotki. Ich zalety są oczywiste, ale posiadają również wady w postaci obaw o możliwość porysowania szyby. Spośród skrobaczek dostępnych na rynku klienci wybierają głównie porządne i sprawdzone marki jak np. Murska, gdzie krawędź skrobiąca została wykonana z dobrej jakości mosiądzu lub specjalnego akrylu, a plastik użyty do produkcji gwarantuje, że skrobaczka na mrozie nie zrobi się na tyle krucha, że pęknie nam w rękach.

Opady śniegu towarzyszące minusowym temperaturom są powodem wysokiej podaży szczotko-skrobaczek czy zmiotek służących do zrzucania zalegającego śniegu z karoserii i nie tylko. Pamiętajmy o tym, że należy dokładnie oczyścić otwory służące do wentylacji lub chłodzenia, a także czujniki parkowania w zderzakach lub miejsca, gdzie są elementy takie, jak czujniki radarowe od np. tempomatów aktywnych. Nie zrobimy tego skrobaczką – bynajmniej w sposób bezpieczny dla lakieru.

Co roku w sezonie zimowym notujemy wzrost sprzedaży nie tylko chemii, ale także akcesoriów ułatwiających rozruch silników. Tutaj na pierwszym miejscu są takie produkty, jak kable rozruchowe czy prostowniki. Dobrym produktem jest także tester płynu chłodniczego pokazujący jego granicę zamarzania.

Pamiętajmy o profilaktyce dbania o kondycję akumulatora i złączy elektrycznych. Gdyby się okazało, że mróz wygrał z naszą baterią lub za bardzo zmroził silnik, na dobrze wyposażonej stacji paliw ratunkowo można się zaopatrzyć w tzw. samostarty lub kable rozruchowe. Profilaktyka to nie tylko akumulator. Lepiej zamiast skrobać przednią szybę nie dopuścić by ona obmarzła stosując osłonę przeciwszronową. Profilaktyka to także używanie silikonu do uszczelek przed myciem auta. W naszej ofercie dostępne są silikony w postaci sztyftów bądź sprężonych sprayów. Jest to produkt który powinien się znaleźć na każdej stacji paliw – a szczególnie na tych, które posiadają także myjnie. Profilaktyka to także czyste auto, a najlepiej także nawoskowane – ściągane z dachu „czapy śniegu” nie porysują nam tak lakieru i łatwiej nam będzie je usunąć.

Wsparcie sprzedaży

Bardzo poprawną polityką jest budowa wysepek sezonowych znajdujących się w kluczowych miejscach tj. zazwyczaj w sąsiedztwie wejścia bądź stref przykasowych. Ekspozycja to ważny czynnik w biznesie stacyjnym, w którym możemy pomóc, przekazując nieodpłatnie do zakupionego towaru różne ekspozytory.

Uważam, że nadal wiele punktów handlowych nie zdaje sobie sprawy z faktu, że większość możliwego do zrobienia obrotu na asortymencie zimowym generuje sam początek tego sezonu i pierwsze mrozy. To na ten moment trzeba zdążyć z przygotowaniem ekspozycji i produktów, a wiele punktów dopiero organizuje te rzeczy w momencie pojawiania się już wielu zapytań od klientów, którzy niekoniecznie mają wówczas możliwość zakupu tego, o co pytają.

I wówczas argumentem przekonującym, by zabrać się za to szybciej, są możliwe do uzyskania promocje i specjalne wsparcie sprzedaży przygotowane na zatowarowanie się właśnie wcześniej.

Przez najbliższe miesiące zapewniamy możliwość skorzystania z około dwudziestu różnych promocji na najważniejsze produkty z przystacyjnej oferty zimowej.

Artykuł powstał na potrzeby:
STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– PAŹDZIERNIK-LISTOPAD 2019 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.