Bis-Bel nie przedłuży współpracy z Orlenem

Udostępnij artykuł

– Właściciel stacji, który jest związany umową franczyzową nie ma możliwości manewru podczas kupowania paliwa. Przedsiębiorca niezależny może negocjować – jeśli mu nie odpowiada paliwo od jednego dostawcy, to kupuje u drugiego. Obecnie drożej muszę płacić za paliwo z Orlenu, które sprzedaje na stacjach Bliska niż za paliwo od tego samego dostawcy, które kupuję na pozostałe stacje. Przedstawiciele koncernu zapominają również czasem o tym, że współpraca ma mieć partnerski charakter, a stacja należy do właściciela stacji, nie do koncernu. Myślę, że z podobnymi problemami muszą borykać się właściciele stacji, którzy zdecydowali się na franczyzę z innymi koncernami – mówi Marian Belter, właściciel bis-Bel.

Firma Bis-Bel jest operatorem sieci 10 stacji paliw, z których większość zlokalizowana jest w woj. wielkopolskim. Stacje znajdują się w Biskupicach, Kostrzynie Wielkopolskim, Pobiedziskach, Pomarzanowicach, w Kłecku, Wągrowcu, Grabównie, Wysokiej, Debrznie oraz Żydowie. Na wszystkich stacjach znajdują się sklepy, część obiektów ma myjnie, na niektórych znajdują się bary, w których może się pomieścić ponad 50 klientów. Przy jednej stacji działa stacja kontroli pojazdów. Dwie ze stacji należących do firmy Bis-Bel Pierwsza stacja Bis-Bel została uruchomiona w 1991 roku. Firma zatrudnia ok. 70 osób.
48 proc. stacji w Polsce to obiekty niezależne. Dla porównania Orlen, będący liderem na rynku dysponuje udziałem w wysokości 26 proc., a BP i Shell po 5,7 proc. Jednak udział stacji niezależnych w rynku systematycznie maleje. "Konkurencja na rynku detalicznym powoduje, iż marże osiągane przez wszystkich operatorów są na niskich poziomach, co dla części operatorów niezależnych oznacza nieopłacalność prowadzenia działalności gospodarczej.Metodą wyjścia z tej sytuacji jest kontynuacja wspólnej polityki zaopatrzeniowej i inwestycyjnej pozwalającej na korzystniejsze zakupy i obniżenie kosztów logistyki. Taką praktykę stosują stacje operujące pod marką Delfin, Huzar, Moja Stacja czy WW Energy" – podkreślają eksperci z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
 

Opublikowano: 27.04.2010
Aktualizacja: 27.04.2010