BP: Możliwa sprzedaż stacji paliw

Udostępnij artykuł

Informacje podał brytyjski tygodnik Sunday Times. Koncern BP poinformował inwestorów o swoim planie. Liczby mówią same za siebie. W rafineriach i na stacjach paliw BP zatrudnia 50 tysięcy osób przy ogółem 80 tysięcy zatrudnionych. Zysk z przerobu ropy i sprzedaży detalicznej na stacjach stanowi zaledwie 3 procent ogólnego zysku brutto koncernu.

BP chce się skupić na wydobyciu ropy ze złóż w Brazylii i Afryce Zachodniej.

BP rozważa także rezygnację z usług podwykonawców pracujących przy wydobyciu. Outsourcing jest ekonomicznie korzystniejszym rozwiązaniem, ale przyniósł ogromne szkody koncernowi.

Najprawdopodobniej to nierzetelna praca podwykonawców doprowadziła do pożaru i zatonięcia platformy wiertniczej w Zatoce Meksykańskiej.

BP nie jest pierwszym koncernem, który ogranicza działalność w obszarze produkcji i sprzedaży detalicznej. Shell sprzedał rafinerię w Szwecji i część swoich stacji paliw m.in. w krajach skandynawskich.

39 proc. udziałów BP jest w rękach inwestorów amerykańskich.. W Wielkiej Brytanii udziałowcami BP są m.in. prywatne fundusze emerytalne.

W I kwartale 2010 roku z logo BP funkcjonowało w Polsce 386 stacji paliw. Spośród zagranicznych koncernów BP ma największą sieć stacji w Polsce. 187 obiektów funkcjonuje w sieci franczyzowej (jako tzw. stacje partnerskie – stan na czerwiec 2010 r.). 

Opublikowano: 19.07.2010
Aktualizacja: 19.07.2010