BP wypłaciło już ponad 300 mln dolarów odszkodowań

Udostępnij artykuł

W ciągu ostatnich trzech tygodni brytyjski koncern wypłacił około 112 milionów dolarów. BP zapowiada również kolejne odszkodowania.

Pierwsze pieniądze koncern wypłacił w maju – 39 mln dolarów, następnie w czerwcu 93 mln. W lipcu odszkodowania wyniosły 134 mln dolarów, natomiast w sierpniu wypłacono już 37 mln dolarów.

Koncern BP odpowiedzialny za klęskę na wybrzeżu musi zebrać 20 miliardów dolarów na fundusz, z którego wypłacane będą odszkodowania dla ofiar wycieku ropy. Klienci BP stracili zaufanie do koncernu. Spadek wartości jaki zanotowała spółka sięgnął 39 proc. w okresie trzech miesięcy i pomimo licznych zabiegów firma nie jest w stanie poprawić swojej sytuacji rynkowej.

Ropa naftowa zaczęła zanieczyszczać wody Zatoki Meksykańskiej 20 kwietnia, po tym jak wybuchł pożar i doprowadził do śmierci 11 osób oraz zatonięcia platformy wiertniczej. Wtedy okazało się, że najprawdopodobniej z winy BP nie zadziałały zawory uszczelniające odwiert. Wyciek trwał nieprzerwanie przez 85 dni, 16 godzin i 25 minut.

Nowy dyrektor wykonawczy Robert Dudley zapowiedział zmiany. Wcześniej BP uzgodnił z firmą Apache sprzedaż wartych siedem mld dolarów pól naftowych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Egipcie. Uzyskane ze sprzedaży aktywów pieniądze, mają pokryć wydatki związane z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej.

Opublikowano: 06.08.2010
Aktualizacja: 06.08.2010