Carrefour inwestuje w myjnie

Udostępnij artykuł

Miniony rok upłynął pod znakiem stagnacji w segmencie sklepowych sieciach stacji benzynowych. Zgodnie z danymi Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego w 2009 r. liczba wszystkich stacji przymarketowych w Polsce zwiększyła się zaledwie o 7 obiektów.

Wśród stacji przymarketowych liderem nadal pozostaje Carrefour, choć w ciągu minionych 12 miesięcy liczba jego stacji benzynowych nie zmieniła się. Stosunkowo duża liczbą stacji dysponuje również Tesco, który dysponuje 24 stacjami (bez zmian w porównaniu z końcem 2008 r.) Sieci Intermarche udało się nieznacznie powiększyć liczbę stacji z 19 do 22, a Auchan z 19 do 20. Liczba stacji E. Leclerc powiększyła się z 8 do 10, a makro z 4 do 5.

Sieci "przymarketowe" mają niewielki udział w polskim runku – stanowią one zaledwie nieco 2 proc. wszystkich stacji w naszym kraj, jednak zdaniem specjalistów segment ten będzie się rozwijał.
– Rynek stacji przymarketowych jest bez wątpienia bardzo perspektywiczny i atrakcyjny, dlatego Carrefour Polska planuje utrzymać na nim ugruntowaną pozycję, nadal oferując paliwa w najniższych cenach – uważa Maria Cieślikowska.

W Polsce funkcjonuje obecnie 6 710 stacji paliw – wynika z danych POPiHN za I kwartał 2010 r. To o 16 mniej niż pod koniec ubiegłego roku. Według POPiHN liczba stacji w Polsce spada nieustannie od 2007 roku, kiedy to w naszym kraju było 6 904 stacji.

Niezmiennie liderem pod względem liczby stacji pozostaje PKN Orlen. Koncern posiadał na zakończenie pierwszego kwartału 2010 roku 1679 obiektów, z czego 436 działało pod marką Bliska. Na drugim miejscu, jeżeli chodzi o wielkość sieci, znajduje się koncern BP. Miał on jednak kilkukrotnie mniej stacji niż Orlen – według POPiHN brytyjski koncern prowadzi w naszym kraju 386 stacji.

Według statystyk tuż za BP znajduje się Shell. Koncern posiada na koniec marca 2010 r. 384 stacje. Kolejne miejsce, a zarazem drugie wśród polskich firm paliwowych zajmuje Grupa Lotos. Do sieci gdańskiego koncernu, według POPiHN należy 313 stacji.

Ostatnim z dużych graczy na polskim rynku jest Statoil. Norweski koncern prowadzi obecnie w naszym kraju 296 stacji paliw.
 

Opublikowano: 21.04.2010
Aktualizacja: 21.04.2010