CMR: mniej transakcji w grudniu 2020

Udostępnij artykuł
Jak wynika z danych CMR, w grudniu 2020 r. całkowita wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 m kw. była o 2,5 proc. niższa od niż rok wcześniej, natomiast liczba transakcji spadała aż o 19 proc. W porównaniu z listopadem 2020 r. łączne obroty placówek małego formatu zwiększyły się o 5,4 proc.

Wzrost wartości sprzedaży w ujęciu mdm przy jednoczesnym spadku liczby transakcji (o 3 proc.), to efekt większych zakupów w okresie przedświątecznym. Grudniowe wzrosty sprzedaży w małym formacie są wprawdzie niewielkie w porównaniu z supermarketami – jak wynika z danych CMR w sklepach powierzchni 301-2500 m kw. (z wyłączeniem dyskontów) w grudniu 2020 r. wartość sprzedaży w grudniu była o 30 proc. wyższa niż w listopadzie. Tegoroczne święta wielu Polaków obchodziło w znacznie węższym niż zwykle gronie, jednak przygotowania do świąt, a potem do sylwestrowej zabawy są wyraźnie widoczne nawet na paragonach z placówek małego formatu.

W tygodniu, w którym były święta, średnia wartość koszyka wynosiła prawie 25 zł, czyli o 23 proc. więcej niż w 2019 r., ale jednocześnie o 7 proc. mniej niż w tygodniu wielkanocnym, który wypadł w pierwszym etapie kwarantanny. O ile jednak okoliczności, w których obchodziliśmy tegoroczną Wielkanoc (obawy o zdrowie, unikanie zaludnionych miejsc i dotkliwe dla większych placówek limity klientów), przyczyniły się do tego, że duża część świątecznych zakupów była robiona w małych, pobliskich sklepach, to już w przypadku Bożego Narodzenia tego typu placówki były wykorzystywane głównie tak jak w poprzednich latach – do zakupów uzupełniających, impulsowych i jako ostatnia deska ratunku, gdy czegoś zabrakło. Szczyt grudniowej sprzedaży w tym formacie sklepów miał miejsce 23 grudnia, ale znacznie wyższą niż zwykle sprzedaż zanotowano również 22 grudnia, a także w samą Wigilię. W tym dniu na paragonach częściej niż w zwykłych dniach pojawiały się napoje gazowane oraz soki i napoje niegazowane, wódki czyste (występowały na 9 proc. wigilijnych paragonów), wino oraz whisky, a także produkty nadające się na słodkie upominki dla bliskich – czekolady i praliny.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE
– GRUDZIEŃ 2020 
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

W całym grudniu jednak sprzedaż typowo świątecznych słodyczy była nieco niższa niż przed rokiem – na czekolady klienci sklepów małoformatowych wydali o 5 proc. mniej niż przed rokiem, wartość sprzedaży pralin obniżyła się o 10 proc., a figurek czekoladowych aż o 12 proc. Większość typowo świątecznych kategorii kulinarnych w grudniu 2020 r. utrzymała swoją wartość sprzedaży sprzed roku (choć często, jak np. w przypadku oleju czy warzyw w puszkach) oznaczało to niewielkie spadki liczbie sprzedanych opakowań) lub sprzedawała się nieco gorzej niż przed rokiem. Spadki wartości sprzedaży w porównaniu z zeszłorocznym grudniem odnotowały m.in. napoje gazowane (wydatki na nie spadły o 6 proc.), soki i napoje niegazowane (spadek o 20 proc.), masła i margaryny, zupy (w tym koncentraty barszczu czy żurku), a także mrożone pierogi i uszka.

Grudzień to tradycyjnie miesiąc, kiedy swój szczyt sprzedaży osiągają alkohole mocne, z wódką i whisky na czele, a także wina. W 2020 r. w grudniu wartość klienci sklepów małoformatowych kupili jednak o 7 proc. butelek wódki czystej, o 6 proc. mniej butelek whisky, a także o 8 proc. mniej butelek wina stołowego i musującego. Wielu klientów zakup wina musującego na noworoczne toasty zostawia zwykle na ostatnią chwilę, czyli na 31 grudnia – w 2020 r. (podobnie jak w poprzednim roku) w sklepach małoformatowych sprzedaż aż 43 proc. butelek wszystkich kupionych w grudniu win musujących miała miejsce w ostatnim dniu roku.

Sklepy małoformatowe do 300 m kw. obejmują: małe sklepy spożywcze do 40 m kw., średnie sklepy spożywcze 41-100 m kw., duże sklepy spożywcze 101-300 m kw. oraz specjalistyczne sklepy alkoholowe.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.

Opublikowano: 03.02.2021
Aktualizacja: 03.02.2021