CP Energia połączyła się z KRI

Udostępnij artykuł

W uzgodnieniu ostatecznych warunków umowy wzięli udział przedstawiciele wszystkich akcjonariuszy KRI. Ze względu jednak na międzynarodowy charakter transakcji przystąpienie przez nich do umowy odbędzie się w najbliższych dniach.

Celem fuzji jest dalszy dynamiczny rozwój połączonego podmiotu i poszerzanie udziału w rynku dystrybucji gazu ziemnego.

– Bardzo się cieszę, że udało nam się w końcu wypracować atrakcyjne dla wszystkich warunki transakcji. Zarządy obu Spółek popierały ją od początku, jako głęboko uzasadnioną strategicznie. Po realizacji umowy staniemy przed bardzo pilnym zadaniem wykorzystania synergii kosztowych i operacyjnych, tak aby niebawem móc pozytywnie zaskoczyć rynek wynikami finansowymi. Już dziś transakcja daje nam możliwość wykorzystania potencjału rozwoju sieci CP Energii, zapewniając jednocześnie stabilne przepływy pieniężne bardziej dojrzałych projektów KRI. Dzięki akcjonariuszom zainteresowanym dalszym rozwojem biznesu, znaczenia nabiera również możliwość sfinansowania i realizacji ambitnego programu inwestycyjnego przez połączone podmioty – powiedział Mariusz Caliński, prezes KRI S.A.

– Ta fuzja przyspiesza rozwój naszej firmy o około dwa, trzy lata. Już w najbliższym roku mamy szansę stać się największym prywatnym dystrybutorem gazu ziemnego i LNG w Polsce. Skokowo zwiększymy sprzedaż i skalę działalności oraz ustabilizujemy wyniki i przepływy pieniężne. Poprawi się również struktura długu, pozycja gotówkowa i zmniejszą się koszty finansowe, co znajdzie odbicie w prezentowanych wynikach – powiedział Marcin Buczkowski, prezes CP Energia S.A. – Same oszczędności kosztów stałych połączonych podmiotów oceniamy na kilka mln zł rocznie. Dzięki fuzji pozyskamy nie tylko stabilnego, doświadczonego partnera, ale dzięki zwiększeniu skali działalności firmy uzyskamy łatwiejszy dostęp do źródeł finansowania realizowanych i planowanych inwestycji. Nie bez znaczenia jest, że dominującymi akcjonariuszami CP Energii staną się prestiżowe fundusze brytyjskie, zajmujące się wyszukiwaniem i nabywaniem atrakcyjnych spółek sektora ropy i gazu oraz prowadzeniem działań ukierunkowanych na wzrost ich wartości – dodał.

Połączenie nastąpi poprzez przejęcie przez CP Energię spółki KRI. W myśl zapisów podpisanej umowy, akcjonariusze KRI dokonają wniesienia aportem do CP Energia wszystkich posiadanych przez siebie akcji KRI, stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego Spółki w zamian za akcje nowej emisji CP Energia. Bazując m.in. na aktualnej strukturze finansowania obu podmiotów (CP Energia w znacznie większym stopniu niż KRI finansowana jest kapitałem dłużnym) firmy uzgodniły, że po zakończeniu transakcji udział dotychczasowych akcjonariuszy KRI w kapitale zakładowym CP Energia będzie wynosił 65 proc.

Warunkiem realizacji transakcji jest satysfakcjonujące dla wszystkich stron zakończenie procesów due diligence CP Energia i KRI, a następnie podjęcie stosownych uchwał połączeniowych przez Walne Zgromadzenie CP Energia oraz zawarcie pomiędzy akcjonariuszami KRI i CP Energia umów objęcia akcji w zamian za aport.

Zamiarem stron jest stworzenie silnego podmiotu gospodarczego, który będzie odgrywał znaczącą rolę na rynku dystrybucji gazu ziemnego poprzez wykorzystanie efektów synergii, które wynikają z komplementarnego charakteru działalności Grupy KRI i Grupy Kapitałowej CP Energia.

Oprócz emisji połączeniowej planowana jest jednocześnie emisja akcji z prawem poboru do kwoty 50 mln zł. Środki z niej pozyskane będą przeznaczone na rozwój działalności połączonej spółki (m.in. planowane jest wejście w nowe segmenty rynku LNG) oraz inwestycje w kapitał obrotowy Grupy.

Planowane jest utrzymanie statusu spółki publicznej oraz dalsza obecność CP Energia na GPW w Warszawie.
Zgodnie z harmonogramem przewidzianym w umowie, po podpisaniu umowy spółki przystąpiły do wzajemnego badania due diligence, które powinno zakończyć się w terminie 30 dni roboczych od daty podpisania umowy.

Następnie, o ile wyniki due diligence będą dla każdej ze stron satysfakcjonujące, w terminie 30 dni kalendarzowych od zakończenia due diligence odbędzie się Walne Zgromadzenie CP Energia, które podejmie decyzję odnośnie podwyższenia kapitału zakładowego CP Energii oraz zawarte zostaną umowy objęcia akcji CP Energia w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji KRI. Niezwłocznie po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału, akcje nowej emisji zostaną wprowadzone do obrotu na rynku regulowanym GPW.