Czystość do wynajęcia

Udostępnij artykuł

Stacje paliw w Polsce zrobiły w ciągu ostatnich lat ogromny krok naprzód w kwestii jakości świadczonych usług i oferowanych produktów pozapaliwowych. Ogromny rozwój sklepów typu convenience, barów i restauracji, a także usług dodatkowych takich jak np. myjnie wiąże się z przeprowadzeniem inwestycji infrastrukturalnych na terenie stacji paliw. Wraz z rosnących liczbą oferowanych usług należy klientom zapewnić wygodę korzystania z nich. Do najważniejszych elementów zapewniających taką wygodę należy zaliczyć budowę odpowiedniej wielkości parkingu oraz wyposażenie stacji w wystarczającą liczbę toalet, o co najmniej tak wysokim standardzie jak inne usługi oferowane w tym miejscu.

Specyfika stacji

Zaprojektowanie, wyposażenie, a także sama obsługa toalet na stacjach paliw jest dużo bardziej skomplikowana niż w innych punktach wyposażonych w sanitariaty. Z jednej strony odwiedzający stacje wymagają wyższego standardu niż jest spotykany w toaletach publicznych na dworcach autobusowych i kolejowych, z drugiej jednak, jak podkreślają właściciele stacji, ich obiekty to nie pięciogwiazdkowe hotele i ze względu na liczbę klientów po prostu nie opłaca się inwestować w zbyt wyszukany wystrój i skomplikowane urządzenia. Zdaniem specjalistów toalety na stacjach powinny być przede wszystkim schludne, zadbane i nie powinno w nich zabraknąć najpotrzebniejszych urządzeń i środków higieny. Według nich, kwestią drugoplanową jest wystrój, choć jak dowodzą badania, im ładniejsza toalety tym chętniej dany klient powraca na konkretną stację. Z drugiej jednak strony, jak zauważają właściciele stacji, toaleta powinna być wyposażona w jak najmniej urządzeń, które można zniszczyć lub po prostu ukraść. Przedsiębiorcy podkreślają, że niestety stacje paliw odwiedzają bardzo różni ludzie i instalowanie zbyt drogich i zbyt wielu urządzeń automatycznie powoduje ich uszkadzanie, a nawet kradzieże. Dlatego właśnie tym zagadnieniem nad którym powinni skupić się najbardziej właściciele stacji jest regularne dbanie o jej schludny wygląd i sprawne funkcjonowanie. Regularne sprzątanie – rzecz kluczowa, dla utrzymania czystości jest niestety kosztochłonne. Wymaga ono poświęcania czasu ze strony pracowników, wcześniej tych pracowników trzeba przeszkolić, a i materiały niezbędne do utrzymywania czystości nie są darmowe. Do tego wszystkiego należy doliczyć koszty wody, ścieków oraz środków czystości dla klientów. Po podsumowaniu właściciel stacji może zadać sobie tylko jedno pytanie – czy jest jakiś sposób, aby płacić mniej za toalety? Oczywiście można obniżyć koszty bieżące, ale z reguły idzie za tym obniżenie jakości świadczonej usługi, a to w przypadku toalet i stacji może owocować tylko jednym – spadkiem liczby klientów. Takiego scenariusza z pewnością woleliby uniknąć wszyscy właściciele stacji i z myślą o nich powstały firmy zewnętrzne, które sprawę toalet wezmą na swoje barki w zamian za comiesięczną opłatę.

Outsourcing czytości

Jednym z rozwiązań, które z powodzeniem stosowane na stacjach paliw jest zlecanie wyposażenia toalet firmie zewnętrznej. W takim przypadku właściciel stacji nie musi ponosić niemałych kosztów związanych z zakupem urządzeń, a także nie zaprząta sobie głowy ich serwisem w trakcie użytkowania.
– Korzystanie z usług firm zewnętrznych w zakresie zarządzania czystością staje się coraz bardziej popularne. Trend ten zaczyna być również zauważalny na stacjach benzynowych. Usługa „wynajmu czystości”, którą oferuje firma CWS-boco Polska zapewnia utrzymanie czystości i higieny w toalecie na najwyższym poziomie. Klient nie kupuje urządzeń na własność, a jedynie je dzierżawi. Nie musi jednorazowo obciążać swojego budżetu, ponosi jedynie stałe z góry określone koszty za wynajem – mówi Arkadiusz Choczaj, kierownik marketing CWS-boco Polska.
– Rozwiązanie to jest nie tylko efektywne kosztowo, ale również doskonale uzupełnia obowiązki firmy sprzątającej. W ramach usługi CWS-boco Polska regularnie serwisuje urządzenia oraz dostarcza materiały eksploatacyjne – dodaje.
– Usługa „wynajmu czystości” jest dobrym narzędziem wsparcia rozwoju firm. Z jednej strony „wynajmując czystość” stacja benzynowa poprawia płynność finansową i ogranicza ryzyko ekonomiczne, gdyż opłaty miesięczne są stałe i niewielkie. Z drugiej strony na oszczędnościach się nie kończy. Stacja korzysta na efekcie skali. CWS-boco Polska zamawia i kupuje produkty objęte gwarancją producenta za niższą, hurtową cenę, zachowując przy tym jakości usług i oferowanych produktów – wyjaśnia przedstawiciel CWS-boco. Jak podkreśla, „Leasing czystości” to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale również korzystne finansowo. Stacje benzynowe, dzierżawiąc produkty, nie obciążają ich zakupem swoich budżetów, zyskując nadwyżki finansowe pozwalające na kolejne inwestycje.
Jak zauważa Arkadiusz Choczaj, stacje ponoszą jedynie stałe, z góry określone koszty, a dostawca usługi nadzoruje całość procesów logistycznych oraz odpowiada za serwis i eksploatację.
Niezbędne nowości
Aby toalety na stacjach były „zachęto” do ponownego zatankowania, a jednocześnie, żeby koszty ich obsługi nie były większe niż marża realizowana na sprzedaży paliwa warto skorzystać z najnowszych rozwiązań z dziedziny techniki.
– Toalety na stacjach benzynowych charakteryzują się tym, iż codziennie przewijają się przez nie setki osób, które oczekują, że w toalecie zostanie zapewniony im odpowiednio wysoki komfort użytkowania oraz bezpieczeństwa. Ważne jest, aby zamontowane urządzenia higieny były proste w obsłudze oraz odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dodatkowo komfort użytkowania podniosą urządzenia bezdotykowe, które wyposażone są w specjalne fotokomórki. Wystarczy zbliżyć dłoń, aby otrzymać porcję mydła lub ręcznika papierowego – mówi Arkadiusz Choczaj.
– Toaleta na stacji benzynowej musi być wyposażona przede wszystkim w dozownik mydła, najlepiej w pianie. Rozwiązanie to zapewni mniejsze zużycie wody oraz przyśpieszy czas mycia dłoni – radzi przedstawiciel CWS-boco.
– Niezbędny jest również podajnik ręcznika bawełnianego lub podajnik ręczników papierowych. Podajnik ręcznika bawełnianego za każdym razem udostępnia nowy fragment bawełnianego materiału o wysokiej absorpcji wilgoci. Dzięki temu osoba chcąca wysuszyć dłonie zawsze korzysta z czystego, suchego fragmentu 35-metrowej rolki. Serwis CWS zapewnia wymianę zużytych ręczników na czyste oraz ich profesjonalne pranie – wyjaśnia Arkadiusz Choczaj.
– Takie rozwiązanie jest nie tylko komfortowe dla użytkowników, jest również przyjazne dla środowiska. Jeden ręcznik może zostać wyprany ponad 100 razy, bez uszczerbku dla jego jakości. Po całkowitym zużyciu wszystkie ręczniki bawełniane są przetwarzane na ścierki do sprzątania, dzięki czemu nie zanieczyszczają środowiska naturalnego – dodaje.
– Co więcej, CWS-boco pierze rolki ręcznika bawełnianego w ekologicznych pralniach przemysłowych lub przy pomocy specjalistycznych kombajnów piorących, które sterowane są automatycznie. Ustalana jest optymalna ilość wody oraz środków piorących zgodnie z obowiązującymi przepisami dot. prania i normami jakości ISO – podkreśla przedstawiciel firmy.
Specjaliści podkreślają również, że niezwykle ważne jest zadbanie o przyjemny zapach, poprzez zainstalowanie odświeżaczy powietrza, a także wyposażenie toalety z myślą o paniach.
– Damskie toalety powinny być zaopatrzone w pojemniki sanitarne na zużyte środki higieniczne, które pozwalają oddzielić śmieci sanitarne od śmieci komunalnych, a co za tym idzie zlikwidować ryzyko infekcji. Są one wypełniane specjalnym środkiem chemicznym neutralizującym bakterie i zarazki oraz zapobiegającym rozprzestrzenianiu się przykrych zapachów. Rozwiązanie to zapewnia komfort korzystania z toalety jej kolejnym użytkownikom – mówi Arkadiusz Choczaj.
Urządzeniem niezbyt często stosowanym, a niewątpliwie poprawiającym stan higieny na stacjach paliw są urządzenia czyszczące deski.
– Warte rozważenia jest wyposażenie toalety w niewielkie urządzenie – CWS SeatCleaner, które znacząco wpływa na podniesienie poziomu czystości i higieny w toalecie. Jest to dozownik płynu do samodzielnej dezynfekcji deski sedesowej. Uruchamiany jest bezpośrednio przez użytkownika po przez naciśnięcie przycisku uwalniającego odpowiednią ilość płynu w aerozolu na porcję papieru toaletowego. Rozwiązanie to w odróżnieniu od papierowych podkładek na deski sedesowe znacząco redukuje zużycie papieru toaletowego – wyjaśnia przedstawiciel CWS-boco.

Opublikowano: 02.06.2010
Aktualizacja: 02.06.2010