Decyzja ws. Możejek w IV kw. br.

Udostępnij artykuł

Prezes Ireneusz Fąfara podkreślił w rozmowie z Premierem Kubiliusem, że PKN ORLEN od początku swej obecności na Litwie z powagą traktował tę inwestycję. Nakłady poniesione przez Koncern na rafinerię w Możejkach łącznie sięgają ponad 3,5 mld USD. Zakład wymagał wielu poważnych nakładów modernizacyjnych, które zostały poniesione przez polskiego właściciela. Dziś rafineria w Możejkach jest nieporównanie bardziej nowoczesna i lepiej zarządzana niż przed 4 laty. Ireneusz Fąfara przypomniał również, że w najtrudniejszym momencie globalnego kryzysu finansowego, który uderzył także w PKN ORLEN, firma wywiązała się z obowiązku odkupienia pozostałych akcji od litewskiego rządu, co oznaczało poważny zastrzyk gotówki dla budżetu Litwy.
Podczas rozmowy poruszono wątek problemów logistycznych, z którymi rafineria boryka się od czasu zakupu udziałów przez PKN ORLEN. Prezes Fąfara potwierdził, że nadrzędnym celem jest poprawa rentowności Możejek, które są traktowane przez polskiego właściciela oraz akcjonariuszy Koncernu jako ważny element Grupy Kapitałowej PKN ORLEN, który powinien podnosić jego wartość.
Prezes ORLEN Lietuva poinformował Premiera Kubiliusa, że mając na uwadze kwestie rentowności rafinerii w Możejkach i jednocześnie fakt, że jest ona ważnym podmiotem litewskiej gospodarki, Zarząd PKN ORLEN zlecił międzynarodowemu doradcy – bankowi Nomura opracowanie różnych scenariuszy dotyczących przyszłości tej inwestycji: od pozostania PKN ORLEN na Litwie w obecnym zakresie po sprzedaż całości aktywów. Jednocześnie wskazał, że na obecnym etapie prac analitycznych, żaden ze scenariuszy nie jest przez właściciela rafinerii preferowany, a rekomendacje ze strony doradcy spodziewane są w czwartym kwartale bieżącego roku.
 

Opublikowano: 26.08.2010
Aktualizacja: 26.08.2010