Dobre wyniki handlu w czerwcu

Jak wynika z danych CMR i PIH, w czerwcu 2019 r. całkowita wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 m kw. była o 7,5 proc. wyższa niż w maju 2019 r., natomiast liczba transakcji wzrosła w tym czasie o około 9 proc. W porównaniu z czerwcem 2018 r. odnotowano wzrost obrotów w tym formacie placówek o 9,4 proc., choć liczba transakcji zwiększyła się w tym czasie tylko o 2 proc.

Wyższe obroty sklepów w porównaniu z majem to zasługa rekordowo wysokich jak na czerwiec temperatur, które przełożyły się na większy popyt na lody, napoje czy piwo. W omawianym okresie liczba paragonów, na których pojawiły się napoje bezalkoholowe, wzrosła w porównaniu z chłodnym majem o 30 proc., przy czym w przypadku wody butelkowanej wzrost wyniósł ponad 60 proc.

Hitem czerwcowych paragonów w sklepach małego formatu były lody – ich sprzedaż zarówno w ujęciu wartościowym, jak i w liczbie transakcji była ponad dwa razy wyższa niż w maju. W czerwcu 2019 r. lody pojawiały się na 9 proc. wszystkich paragonów w sklepach małoformatowych, natomiast napoje występowały aż na 30 proc. paragonów.

Wraz ze wzrostem temperatur zwiększył się też popyt na piwo – w czerwcu wydatki na tę kategorię były o 28 proc. wyższe niż w maju, przy czym największe wzrosty odnotowało piwo bezalkoholowe (wartość jego sprzedaży była ponad dwa razy wyższa niż w maju). Warto zauważyć, że w czerwcu warianty bez procentów odpowiadały już za ponad 5 proc. wartości sprzedaży piwa. Czerwcowe upały nie sprzyjały natomiast sprzedaży m.in. wódek (liczba paragonów z tą kategorią była o ponad 10 proc. niższa niż w maju) i słodyczy czekoladowych.

STACJA BENZYNOWA & CONVENIENCE STORE MAJ 2019
> kliknij, aby się zapoznać się z pełnym wydaniem <

Tegoroczny czerwiec był również cieplejszy niż czerwiec 2018 r. dlatego w ujęciu rdr, największe wzrosty odnotowały kategorie wrażliwe na pogodę, jak napoje czy lody. W ostatnim miesiącu klienci sklepów małoformatowych częściej kupowali i więcej wydawali na najważniejsze dla małego formatu kategorie, czyli piwo i papierosy. Do wysokiego wzrostu obrotów sklepów małoformatowych w ujęciu rdr przyczyniły się również rosnące ceny żywności.

Z danych CMR i PIH wynika, że w czerwcu 2019 r. średnia wartość paragonu w sklepach małoformatowych wyniosła 14,69 zł, o 1 proc. mniej niż w maju 2019 r. i aż o 7,1 proc. więcej niż rok wcześniej.

Sklepy małoformatowe do 300 m kw. obejmują: małe sklepy spożywcze do 40 m kw., średnie sklepy spożywcze 41-100 m kw., duże sklepy spożywcze 101-300 m kw. oraz specjalistyczne sklepy alkoholowe.

© BROG B2B Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Dalsze rozpowszechnianie powyższego materiału jest zabronione.